İngiltere Favoriler Arasında Gösterilmiyor

Katar 2022 Dünya Kupası tüm hızıyla devam ederken favoriler arasında adı geçmeyen İngiltere de üstün performansını sürdürüyor. İngilizler bugün son 16 turunda Senegal karşısına çıkacak ve kazanması halinde de büyük ihtimalle çeyrek finalde Fransa’nın rakibi olacak İngilizler.

İngiltere

Senegal Karşısında da Net Favori İngiltere

2022 Katar Dünya Kupası’nda grup aşamaları tamamlandı ve son 16 maçları başladı. İngiltere, topladığı 7 puanla grup aşamasının en başarılı takımlarından biri oldu. Şampiyonluk adayı olarak adları geçen üç güçlü takım olan Brezilya, Fransa ve Arjantin’den hiçbirisi grup aşamasını mağlubiyetsiz kapatamadı. Tabii tam bu noktada bir şerh düşmek de gerekiyor.

Bu takımlardan Fransa ve Brezilya gruplardaki ilk iki maçlarını kazanarak gruptan çıkmayı zaten garantilemişlerdi ve son maçlarında geniş bir rotasyon ile çıktılar. Arjantin ise turnuvanın en büyük sürprizi olan maçta, grubundaki ilk maçında 1 0 öne geçmesine rağmen yediği iki golle Suudi Arabistan’a 2 1 mağlup olmuştu. İngiltere ise grubundaki 3 maçta mağlubiyet yüzü görmedi ve turnuvada 3 maçta 7 puan alabilen 3 takımdan biri oldu.

Gruplardaki bu başarısına rağmen İngilizler için şampiyonluk adayı denilmiyor. Bugün son 16 turunda Afrika temsilcisi Senegal ile karşılaşacak olan İngiltere bu maçın favorisi. Senegal, son 16’ya kalarak zaten kendilerine yönelik beklentileri ciddi anlamda karşıladı, ama bu kez sert bir eşleşmeye denk geldiler. İngiltere’nin adı şampiyonluk adayları arasında geçmese de kadro kalitesi ve tecrübesi bu turda rakip Senegal’e net olarak üstünlük kurabilecek bir seviyede. İngiltere cephesi de zaten bu maçtan daha çok çeyrek final eşleşmesini düşünüyor aslında.

Fransa’yı Yenemezler

Bugün son 16’da oynanacak bir diğer maçta Fransa ile Polonya karşı karşıya gelecek. Turnuvanın en büyük favorisi olan Fransa bu turun da elbette favorisi konumunda. Bugün oynanacak maçların ardından ise trur atlayan takımlar çeyrek finalde birbirlerinin rakibi olacaklar. Maçların favorilerinin Fransa ve İngiltere olduğu düşünüldüğünde çeyrek finalde bizleri muhtemelen İngiltere ve Fransa karşılaşması bekliyor. Pek çok otorite de çeyrek finalde bu maçı izleyeceğimiz görüşünde ve aslında İngiltere’ye şans verilmemesinin temel nedeni de bu.

Bir takım Dünya Kupası’nda finale çıktığında ortada artık şanslar yüzde elli yüzde ellidir. Sorun oraya kadar gelebilmekte. İşte İngilizlere bu kupa için şans tanınmıyor olmasının temel nedeni tam olarak bu. Fransa ile finalde karşılaşsa İngilizler şanslar eşit olacak ancak Fransa’nın bu turnuvaya çeyrek finalde veda etmesi pek de olası görülmüyor. İngilizlerin şansızlığı çeyrek finalde çok çok büyük ihtimalle Fransa ile eşleşecek olmaları aslında, yoksa Fransa dışında İngilizlerin karşısında favori olamayacağı bir rakip finale kadar bulunmuyor. Bugün oynanacak maçların ardından her şey daha net olacaktır İngiltere milli takımı için. Ama şu bir gerçek ki İngilizler Senegal‘i rahat eleyecektir.