İngiltere Çeyrek Finalde

Katar 2022 Dünya Kupası’nda grup maçlarının ardından son 16 turu da oynanmaya başlandı ve Senegal’i eleyen İngiltere çeyrek finale yükseldi. İngiltere, turnuva öncesinde kupanın favorileri arasında adı anılan bir ülke olmasa da Dünya Kupası nihayetinde 7 maç sonunda kupanın alınabildiği bir turnuva ve form tutan, kura şansına sahip olan takım finale kadar gidebilir ki sonrasında zaten şanslar yarı yarıyadır finalde. Bu anlamda artık İngiltere için de final ve şampiyonluk hedefi konuşulmaya başlandı. Grup maçlarında da harika bir performans gösteren ve grubu lider bitiren İngiltere, Senegal’i de 3 0 ile geçip adını çeyrek finale yazdırınca artık otoriteler İngiltere’yi de şampiyonluk adayı olarak görmeye başladı.

İngiltere

Senegal’i Çok Rahat Geçti

Gruptan lider çıkan İngiltere Katar 2022 Dünya Kupası’nın son 16 turunda Afrika temsilcisi Senegal ile eşleşti. Maçın favorisi İngilizler olsa da aslında hiç kimse İngilizlerin turu bu kadar rahat geçebileceklerini tahmin etmiyordu.

İngilizler ile Senegal arasındaki maç oldukça dengeli başladı. Tabii bu maçın tek maçlı bir eleme olması da bunda etkiliydi elbette. Fakat dakikalar ilerledikçe Senegal daha tempolu görünse de İngilizler soğukkanlı bir oyun ortaya koyup tehlikeli ataklar gerçekleştirmeye başladılar. Nitekim 39. dakikada J. Henderson bu ataklardan birini golle sonuçlandırdı ve İngiltere Senegal karşısında 1 0 öne geçti. Bu dakikadan sonra Senegal normal olarak tek maç üzerinden oynanan bu maçta golün ardından reaksiyon verdi. Ne var ki ilk yarı golü bulmak için acele edince ilk yarının uzatma dakikalarında kalelerinde 2. golü gördüler. İngilizlerin golcüsü H. Kane ilk yarıda uzatmanın son dakikasında attığı golle takımını soyunma odasına iyice rahatlamış şekilde götürdü.

İkinci yarı, 2 0’ın verdiği avantajla İngilizler için ilk yarıdan daha kolay geçti. Senegal ilk 15 dakikada gol bulmak için tempo yapıp İngilizlerin kalesine yüklense de arka tarafta derin boşluklar verdi rakibine. Bu fırsatı iyi değerlendiren İngilizler 57. dakikada B. Saka ile farkı 3’e çıkardı. Maçın sonuna daha 30 dakika olsa da aslında İngilizler için olduğu kadar Senegalliler için de maç orada bitti aslında. Maçı 3 0 kaybeden Senegal için Katar 2022 Dünya Kupası macerası son bulurken İngiltere ise çeyrek finale kaldı.

İngiltere Çeyrek Finalde Fransa İle Karşılaşacak

İngiltere 2022 Katar Dünya Kupa’sında artık çeyrek finalde fakat bu kez öyle bir rakipleri var ki eğer İngilizler bu turu geçmeyi başarabilirlerse kupanın en büyük favorisi olarak gösterilirler muhtemelen. Çeyrek finalde Fransa ile eşleşti İngiltere takımı. Fransa, turnuva başlamadan önce kupanın en büyük 3 favorisinden biri olarak gösteriliyordu. Şimdiye kadar gösterdikleri performansla da bu tahminleri pek de yanıltmayacaklarını ispatladılar. Mbappe önderliğindeki Fransa, İngiltere karşısında çeyrek finalin favori takımı.