İngiltere, Ukrayna Önünde Puan Kaybetti

Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçında karşı karşıya gelen İngiltere ve Ukrayna’nın mücadelesi 1 – 1 beraberlikle sonuçlandı. Bu skor Ukrayna cephesinde sevinç yaratırken İngiliz basını ise milli takımı sert dille eleştirdi. Maçta ev sahibi Ukrayna takımı 26. dakikada O. Zinçenko ile 1 – 0 öne geçerken İngiltere ise K. Walker ile 41. dakikada beraberliği yakaladı.

İngiltere

İngiltere ve Ukrayna C Grubundalar

Avrupa Şampiyonası Elemeleri 10 grupta oynanıyor. Üç grup 6 takımlıyken yedi grup ise 5 takımlı olarak kuruldu. Ukrayna ve İngiltere beş gruplu C grubunda yer alıyorlar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar direkt olarak 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı elde edecekler. C grubu şu takımlardan oluşuyor; İngiltere, İtalya, Ukrayna, Kuzey Makedonya ve Malta. Elbette ki grubun favorileri İngiltere ve İtalya’ydı.

Grubun açılış haftasında İngiltere, İtalya deplasmanında 2 – 1 galip gelerek liderlik konusunda çok büyük bir avantaj elde etti. Devamında Ukrayna’yı kendi sahasında kabul eden İngiltere maçı 2- 0 kazandı. Grubun en zayıf ekibi olan Malta deplasmanına giden İngiltere takımı o maçı da 4 – 0 kazandı. Dördüncü maçta Kuzey Makedonya’yı 7 – 0 ile geçen İngilizler liderliği perçinlemişti. Grubun rövanş maçlarına ise Ukrayna deplasmanında puan kaybı ile başladı İngilizler.

Ukrayna ise ilk maçı kaybettikten sonra grubun görece güçsüz takımları ile karşı karşıya geldi. Kuzey Makedonya’yı deplasmanda 3 – 2 ile geçen Ukrayna devamında Malta’yı Ukrayna’da 1 – 0 yenmişti. Yani pek de parlak bir grafik çizmiyordu Ukrayna aslında ve İngilizlerle yapılacak olan maç öncesinde de pek şans tanınmıyordu Ukrayna’ya. Yarın ise İtalya ile karşı karşıya gelecek olan Ukrayna, İngilizler önünde aldığı 1 puanın ardından olur da İtalya’dan puan alabilirse Avrupa Şampiyonası’na katılabilmek için çok ciddi bir şans elde edecek zira tüm zor maçları geride bırakırken İtalya ile aynı puanda olmuş olacak.

İngiliz basını her ne kadar takımlarını beraberlik nedeni ile eleştirse de aslında grupta İngilizlerin durumu oldukça rahat. Lider durumda olan İngilizlerin 5 maçı geride kaldı ve 3 maçta alacakları 2 galibiyet liderliğin garantilenmesi anlamına geleceği gibi 1 galibiyet de onların Avrupa Şampiyonası’na katılımını garantileyecek.

İtalya’nın Durumu Kritik

İtalya, Avrupa Şampiyonası elemelerine İngiltere karşısında aldığı 2 – 1’lik mağlubiyetle başlamıştı ama grupta 2. olanın da Avrupa Şampiyonası’na direkt katılım hakkı olacağından bu mağlubiyet hedefe ulaşma konusunda çok da büyük bir engel teşkil etmeyecekti.

İkinci maçta Malta’yı deplasmanda 2 – 0 yenen İtalya üçüncü maçta sürpriz bir puan kaybetti ve Kuzey Makedonya ile 1 – 1 berabere kaldı. Dördüncü maçında Ukrayna ile karşı karşıya gelecek olan italya, evinde oynayacağı bu maçı mutlaka kazanmak zorunda.