İngiltere, Ukrayna’yı Konuk Ediyor

Euro 2024 Elemleri C grubu maçında İngiltere, gruptaki ikinci maçında Ukrayna ile kendi sahasında karşı karşıya gelecek. Gruptaki ilk maçında deplasmanda İtalya’yı deplasmanda 2 1 mağlup etmişti İngiltere. Üstelik de bu maçın 80. dakikasında 10 kişi kaldı İngiltere ve son 10 dakikayı 10 kişi oynadı.

Grup liderliği için aday olan iki büyük takımdan İngiltere’nin deplasmanda İtalya’yı 2 1 yenmesi, İngilizlere büyük avantaj sağladı liderlik konusunda. Maçta 3 gol atılsa da aslında çok da zevkli bir maç izlemedi futbolseverler. Pozisyon zenginliği az olsa da üst düzey bir mücadele ortaya koymuştu her iki takım da. İngiltere13. dakikada D. Rice ile 1 0 öne geçti ve ilk yarı böyle bitecek denilirken 44. dakikada bir de penaltı kazandı İngiltere. İngilizlerin süper golcüsü Harry Kane skoru penaltıdan 2 0’a getirdi. İlk yarı bu skorla biterken ikinci yarıda, 55. dakikada M. Retegori farkı bire indirse de bu gol İtalyanlara yetmedi ve İngiltere gruba 3 puanla başladı.

İngiltere

İngiltere Maçın Favorisi

Grubun ilk maçında İtalya’yı deplasmanda yenerek harika bir başlangıca imza atan İngiltere’de tüm hesaplar artık liderlik üzerine yapılıyor. Bu akşam oynanacak maçta Ukrayna karşısına da mutlak favori olarak çıkacak İngilizler. İngiltere Milli Takımı uzun süredir büyük turnuvalarda arzu edilen başarıları elde edemiyor olsa da mevcut jenerasyona bu konuda çok güveniyor İngilizler.

Ukrayna ise Rusya ile yaşadığı siyasi gerilimden çok etkilenmiş durumda. Buna rağmen hayat devam ediyor Ukrayna’da ve sportif faaliyetlere de katılımını sürdürüyor Ukrayna. Yine de onların bu grupta iddialı olmaları çok zor. İçinde bulundukları siyasi durumlar bir yana, İngiltere ve İtalya gibi iki dev ülkenin grubunda ilk iki için başka hiçbir takımın şansı yok zaten aslında. Grupta İngiltere, İtalya ve Ukrayna’dan başka Malta ve Kuzey Makedonya bulunuyor. İlk iki sırayı İtalya ve İngiltere’nin alması kesin görülürken grubun merak konusu bu takımlardan hangisinin lider olacağıydı ki İngiltere ilk maçta İtalya’yı deplasmanda yenerek bir anlamda onun da cevabını vermiş oldu aslında herkese.

Euro 2024 Almanya’da Olacak

Euro 2024 için ülkemiz Türkiye de aday olmuştu ancak sadece 4 oy alabildi Türkiye. Buna karşılık Euro 2024’e ev sahipliği yapmaya hak kazanan Almanya ise 12 oy aldı ve oylamayı kazandı. Ev sahibi olması sebebi ile eleme gruplarına katılmadan direkt olarak turnuvada kendisine yer bulma hakkı elde etti Almanya. Almanya haricinde diğer 23 takımdan 3 tanesi Uluslar Ligi performansına göre turnuvaya davet edilecek. Bu sene 24 takımla oynanacak olan turnuvaya katılacak olan 20 takım ise Euro 2024 Elemelerinin ardından belli olacak. 10 grupta ilk iki sırayı alan takımlar turnuvaya katılma hakkı elde edecekler. C grubu için bu iki takımın İngiltere ve İtalya olması neredeyse kesin.