İngiltere Milli Takımının Euro 2024 Şansı

İngiltere A Milli Futbol Takımı uzun süredir tarihi bir başarı elde etmekten uzak bir görüntü sergiliyor. Bu süreçte zaman zaman iyi futbolcular da çıkardı aslında İngiltere ama net olarak iyi bir jenerasyon yakaladığını söylemek zor. Tarihinde bir defa Dünya Kupası kazanan ülke bir defa da Avrupa Şampiyonası finali oynadı ancak finali İtalya’ya kaybetti.

Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde C grubunda yer alan İngiltere’nin gruptaki rakipleri İtalya, Kuzey Makedonya, Ukrayna ve Malta. Euro 2024’e 24 takım katılacak olduğu için Avrupa Şampiyonası elemelerinde 10 grupta ilk iki sırayı alan takımların hepsi Euro 2024 biletine hak kazanmış olacaklar. Dolayısıyla ile İngiltere’nin Euro 2024’e katılamaması gibi bir durum söz konusu değil zira grupta kendisini zorlayabilecek tek takım İtalya ki onu da grubun ilk maçında deplasmanda yendi zaten İngiltere A Milli Takımı.

İngiltere Milli

İngiltere Milli Takımının Turnuvadaki Şansı

Euro 2024 24 takımla oynanacak. Takım sayısının fazla olması maç sayısını da artıracak doğal olarak ve maç sayısının fazlalığı turnuvaya farklı bir hava getirecek. Yakın zaman öncesine kadar Avrupa Şampiyonları 16 takımla düzenleniyordu. Bu şekilde düzenlenen 20202 Avrupa Şampiyonası’nda İngiltere finale kalmayı başarmıştı, ama finalde İtalya’ya boyun eğdi İngiltere ve tarihinde ilk defa finale kaldığı turnuvayı kazanmayı son anda kaçırdı İngiltere Milli Takımı.

İngiltere A Milli Takımı Avrupa Şampiyonaları tarihinde 1968 yılında 3.lük maçı oynanmıştı. 1996’da ise yar final oynama başarısını göstermişti İngilizler. Dünya Kupaları tarihine baktığımızda ise 1966 yılında gelen şampiyonluk haricinde 1990 yılında ve 2018 yılında üçüncülük maçlarına çıktı İngiltere A Milli Takımı. 2022 Katar Dünya Kupası için de turnuva sırasında iddiasını ortaya koymuştu İngilizler ama sonunda beklediklerine ulaşamadan turnuvaya veda etmek durumunda kaldılar.

2’de 2 Yaptılar

İngiltere Milli Takımı Euro 2024 Elemeleri grup maçlarında İtalya’yı deplasmanda yenmişti. 2 1 kazanılan İtalya maçının ardından ikinci maçta Ukrayna karşısında çıktı İngiltere takımı. Ukrayna önünden baştan sonra oyunun tek hakimi olan İngilizler maçı 2 0 kazanmayı başardı. Gollerin ikisi de ilk yarıda geldi. İlk golü İngilizlerin süper golcüsü Harry Kane 37. dakikada kaydederken ikinci gol ise 40. dakikada B. Saka’dan geldi.

Maç boyunca farkı daha da açabilecek pek çok pozisyonu cömertçe harcadı aslında İngiltere Takımı. Ukrayna ise 90 dakika sonunda İngiltere kalesine toplamda sadece 3 şut atabilirken bu şutlardan hiçbirisi İngiltere kalesini tutmadı. İki maç sonunda puanını 6 yapan İngiltere Takımı grup lideri oldu. Zaten 24 takımlı formatta İngiltere’nin EURO 2024’e katılamaması gibi bir durum söz konusu olmasa da orada seri başı olabilmek için grubu lider bitirmek önemli ve ilk iki maç sonunda İngiltere Milli Takımı çok ciddi bir avantaj elde etti bu konuda.