İngiltere ve Fransa Yarı Final İçin Sahada

Katar 2022 Dünya Kupası bugün harika bir maça sahne olacak. Dünya Kupası’nın bir numaralı adayı Fransa, yarı final için bir futbol ekolü olan ve şu ana kadar kupaya damga vuran İngiltere karşısına çıkacak. Maçın favorisi Fransa olsa da İngiltere, kupanın başından beri ortaya koyduğu performansla kupanın başındaki durumuna kıyasla çok daha iddialı görülüyor artık. Hatta İngilizler için kupanın dördüncü büyük favorisi denmeye başlandı bile.

İngiltere

İngiltere Gurubu 7 Puanla Tamamladı

Katar 2022 Dünya Kupası B grubunda yer alan İngiltere’nin gruptaki rakipleri ABD, İran ve Galler’di. Dürüst olmak gerekirse çok da zor bir grup sayılmazdı İngiltere için ama nihayetinde her grupta seri başı uygulaması vardı ve bazı gruplar elbette bu gruptan daha zor görünse de genel olarak gruplar birbirine yakın zorluktaydı. İngiltere 3 maç sonunda hiç mağlup olmadı ve grubu 2 galibiyet 1 beraberlikle 7 puanla lider oldu grubunda. Son 16 turunda Afrika temsilcisi Senegal ile eşleşen İngiltere, bu turu da çok rahat geçti ve Senegal’i 3 0 yenerek adını çeyrek finale yazdırdı.

Fransa ise D grubunda Avustralya, Tunus ve Danimarka ile aynı gruptaydı. İngiltere’den bahsederken grubu 7 puanla tamamlamasını övmüştük ki grup aşamasında 6 puanı aşabilen sadece üç takım vardı ve bunlardan biri de İngiltere’ydi. Fransa ise 3 maçta toplam 6 puan toplayabilmişti. Ancak burada önemli bir nokta var; Fransa ilk iki maçta 6 puan alınca grubun son maçında kadroyu neredeyse tamamen değiştirip derin bir rotasyonlar çıkmıştı grubun son maçına çünkü hem liderliği neredeyse garantilemişti hem de kendisine o kadar güveniyordu ki grup ikincisi olmayı pek dert etmemişti.

Fransa Favori Olarak Gösteriliyor

Fransa ve İngiltere arasındaki 2022 Dünya Kupası çeyrek final mücadelesi, dört çeyrek final maçı arasında en dikkat çekici ve en zorlu maç olarak göze çarpıyor. Maç öncesinde Fransa takımı İngiltere’den daha yakın görülüyor yanı finale ama İngilizlerin buna ciddi bir itirazı var. Aslında kupa öncesinde İngilizlere sorulsa muhtemelen onlar da finali için kendilerini çok şanslı görmezlerdi. Ancak turnuva boyunca ortaya koydukları performans ve biraz da kupanın geldiği durum İngiltere’yi Dünya Kupası için oldukça iştahlandırmış durumda. Şu an Dünya Kupası’nı kazanmaya üç maç kadar uzakta İngiltere ve bugün Fransa’yı elemeleri halinde bir sonraki rakipleri Portekiz ve Fas maçının galibi olacak ki ikisini de yenebilecek bir takım İngiltere. Final ise zaten iki takımın da şansının yarı yarıya olduğu bir maçtır her zaman.

Tabii tüm bu hayallerden önce İngiltere’nin öncelikle Fransa’yı elemesi gerekiyor ve bu pek de kolay değil elbette. Maçın favorisi olarak görülen Fransa tamamen kupaya odaklanmış durumda ve kiminle karşılaşacaklarını pek umursamıyor onlar.