Manchester United Maziyi Arıyor

İngiltere’nin Kırmızı Şeytanlar lakaplı dev kulübü Manchester United, Alex Ferguson sonrası bir türlü eski başarılı günlerine dönmeyi başaramıyor. Dünyaca ünlü pek çok teknik adamı takımın başına getiren İngiliz devi yine de bırakın Guardiolalı Manchester City’nin gölgesinden çıkabilmeyi, İngiltere’nin en iyi 2 3 takımı arasına bile adını yazdıramıyor şu sıralarda.

Ferguson Sonrası Kimler Geldi Kimler Geçti

Sir lakaplı Alex Ferguson, 2012 13 futbol sezonunun sonunda emekliliğe ayrılarak Manchester United kariyerine son vermişti. Kendisi giderken halefi olarak da Everton ile başarılı işler yapan, yine kendisi gibi İskoç bir teknik adam olan David W. Moyes’i gösterdi. Manchester United idari ekibi, Sir Alex Ferguson’un tavsiyesine uyarak takımın başına menajer olarak Moyes’i seçti ancak Moyes ve United beraberliği hiç de beklenildiği gibi gitmedi. 1 sezonu bile tamamlamadan takımdan ayrılan Mpyes yerine 4 maçlığına Ryna Giggs takımı idare etti ve sezon sonunda da Hollandalı teknik adam Louis Van Gaal takımın başına geçti. Van Gaal ile de beklediği başarıyı yakalayamayan M. United o dönem hala çok süskseli bir teknik adam olan Jose Mouenho’yu takımın başına getirdi. Takım Mourinho önderliğinde biraz kıpırdanıp hatta bir de Uefa Avrupa Ligi Kupası aldı. Ancak Manchester United gibi bir takım için bu elbette ki ciddi bir başarı sayılmazdı.

Şampiyonlar Ligi’nde Jose Mourinho ile de istenen başarılar gelmeyince takım, eski futbolcusu olan Ole Gunner Solskjaer’e emanet edildi. Ole Gunner Solskjaer de başlarda bir heyecan yaratsa da devamını getiremedi ve Kırmızı Şeytanları bir şampiyonluk adayı yapamadı. Ole Gunner Solskjaer sonrasında kısa süre takımı Michael Carrick idare etti ve 2021 22 futbol sezonunun başında da takım büyük umutlarla Ralf Rangnick’e verildi. Manchester United ile sadece 29 maça çıkabilen Alman teknik adam, Alex Ferguson sonrasındaki hocalar arasında en düşük puan ortalamasına sahip teknik adam oldu ve büyük bir hayal kırıklığı yaşatarak takımdan ayrıldı.

Manchester United

Manchester United Bu Sene Erik ten Hag’a Emanet

1 Temmuz 2022’de takımın başına Hollandalı çalıştırıcı Erik ten Hag‘ı getirdi Manchester United yönetimi. Kızmızı Şeytanla ise henüz 11 maça çıkan Erik ten Hag sezona çok kötü başlasa da sonrasında takım toparlandı ve üst üste maçlar kazanmaya başladı. 11 maçta 4 mağlubiyet alan takım 7 maçı da kazanarak bitirdi ve hiçbir maçta berabere kalmadı.

Halihazırda Premier Lig lideri olan Arsenal’i yenerek büyük sükse yapan ve taraftarlarını heyecanlandıran Manchester United, Manchester City maçını 6 3 kaybederek hala eski günlerin çok uzağında bir takım olduğunu göstermiş oldu bir bakıma. Sayısız transfer, dünyaca ünlü teknik adamlar, muazzam bir stat ve seyirci… Ama Kırmızı Şeytanlar her şeye sahip olsa da mazinin ruhunu kaybetmiş durumdalar.