Middlesbrough Bu Kez Takıldı

İngiltere Championship’te zirvedeki Burnley ve Sheffield United’ı zorlayan tek takım olan Middelsbrough son hafta takıldı ve önündeki rakipleri rahatlattı. Championship, İngiltere Premier Lig’e yükselme mücadelesinin verildiği ve Acun Ilıcalı’nın sahibi olup da milli oyuncumuz Ozan Tufan’ın formasını giydiği Hull City takımının da yer aldığı bir lig.

Dünyanın tartışmasız en prestijli ve en pahalı ligi olan İngiltere Premier Lig’e yükselme mücadelesinin verildiği Championship de oldukça zorlu ve Avrupa’nın pek çok liginden daha değerli bir lig. Haliyle bu ligden Premier Lig’e yükselmek de oldukça zorlu bir süreç. 24 takımın yer aldığı Championship 46 maç üzerinden oynanıyor ve ligde ilk iki sırayı alan takım direkt olarak İngiltere Premier Lig’e yükselirken arkalarında kalan 4 takım ise play off oynayacaklar.

Sezon Başında Hull City De Adaylar Arasındaydı

İngiltere Championship’te 2022 23 futbol sezonunda kağıt üzerinde Premier Lig adayları daha önce de Premier Lig’i sayısız kez tecrübe etmiş olan takımlardı genellikle. Bu takımların kadro kaliteleri ve bütçeleri de zaten Avrupa liglerindeki pek çok takımdan daha üstünlerdi zaten. Ancak lig sürprizlere başladı. Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Hull City AFC takımı sezona harika bir başlangıç yapmıştı ve ilk 3 4 hafta boyunca Premier Lig adayları arasında adı anılmıştı. Hatta o dönem Acun Ilıcalı da Premier Lig’în en büyük hayallerinden biri olduğunu belirtmişti. Ancak bu açıklama sonrasında Hull City AFC ciddi bir düşüş içerisine girdi ve üst üste puanlar kaybederek zirveden uzaklaştı. Bu sırada Championship zirvesi ise şekillenmeye başladı.

Burnley ve Sheffield United Championship’in zirvesini ele geçirdikten sonra her hafta puan farkını açmaya başladılar. Dünya Kupası arasına girilirken Burnley takımı ligin zirvesini ele geçirmiş ve puan farkını iyice açmıştı. Hatta Nisan 2023’te Burnley takımının Premier Lig’i garantileyebileceğini iddia edenler bile olmuştu. Dünya Kupası dönüşünün ardından ise zirvenin iki sahibi de yavaş yavaş puan kaybetmeye başladı. Onlar kaybederken Middlesbrough takımı ise üst üste aldığı galibiyetlerle zirveye yaklaşmaya başladı.

Middlesbrough

Middlesbrough İlk İkiyi Zorluyordu

Ligin ikinci devresi başladığından beri Champisonship’in en formda takımı Middlesbrough olarak göze çarpıyordu. Son üç haftada iki kez berabere kalıp 4 puan bırakırken Sheffiedl United takımı da son üç maçta iki mağlubiyet alıp 6 puan bırakmıştı. Bu sırada Middlesbrough ise üst üste aldığı galibiyetlerle harika bir seri yakalayıp ligde üçüncü sıraya kadar çıktı. Lig liderliği zor olsa da ikincilik için iyice umutlanmıştı Middlesbrough. Ne var ki bu hafta WBA karşısında sahadan 2 0 yenik ayrıldı. Onun yenildiği hafta da Burrnley ve Sheffield United ise maçlarını kazanınca Middlesbrough’un Premier Lig’e direkt olarak yükselme umutları şimdilik rafa kalkmış gibi görünüyor. Zira 34 hafta sonunda lig ikincisi Sheffield United’dan 7, lig lideri Burnley’den ise 19 puan geride kaldı Middlesbrough.