Erling Haaland Şimdiden Tarihe Geçti

Manchester City’nin altın çocuğu Norveçli süper golcü Erling Haaland ligin henüz sadece üçte ikilik kısmı tamamlansa da Manchester City tarihine geçmeyi başardı. Ligde Manchester City formasıyla şimdiye kadar toplam 24 maça çıkan Altın Çocuk lakaplı Norveçli süper yıldız attığı 27 golle bir sezonda Manchester City için en fazla lig golü kaydeden oyuncu olarak kulüp tarihine geçti. Bu rekor daha önce 26 golle Arjantinli golcü Sergio Aguero’ya aitti. Serguo Aguero bu 26 golü 33 maçta atmıştı. O sezon Aguero ayrıca 8 de asist yaparak 33 maçta 34 gole direkt katkı vermişti. Erling Haaland ise 27 gol atıp 4 de asist yaptı ama bunu sadece 24 maça çıkmışken ve Premier Lig’de 25 hafta geride kalmışken yapmayı başardı.

Erling Haaland

Erling Haaland Galatasaray’a Gelebilirdi

Erling Haaland henüz sadece 22 yaşında. 1.95 cm boyundaki oyuncu muazzam bir güce ve hıza da sahip aynı zamanda. 22 yaşında olmasına rağmen 200’den fazla maça çıkan süper golcü 150’den fazla da gole imza attı. Futbola Norveç’te başlayan oyuncu çıkışını yaptığı Molde takımından RB Salzburg‘a 8 milyon avroya transfer olduğunda henüz 19 yaşını doldurmamıştı bile. Bu noktada ilginç de bir detay var aslında. Eğer işler yolunda gitseydi bizler bu büyük golcüyü Süper Lig’de en azından bir süre izleyebilirdik. Bir süre diyoruz çünkü böylesi bir performansla Süper Lig’de çok kalmaz ve büyük bir transfer yapardı bonservis rekoru eşliğinde.

Erling Haaland, Molde forması giyerken Galatasaray kulübü oyuncu ile ciddi şekilde ilgilenmiş hatta bonservis konusunda da anlaşma sağlanmıştı ancak o noktada devreye peşinat krizi girmişti. RV Salzburg 8 milyon avroyu peşin ödemeyi teklif edince Galatasaray’ın uzun süreye yayılan ödeme planı kabul görmedi ve Altın Çocuk RB Salzburg’a transfer oldu.

Muhteşem İstatistiklere Sahip

RB Salzburg forması ile 27 maçta 29 gol 7 asistlik muazzam bir performans ortaya koyan Erling Halland, tam 1 yıl sonra 20 milyon avro bonservis bedeliyle Borussia Dortmund takımına transfer oldu. 2020 21 futbol sezonu, Erling Haaland’ın Almanya’da Dortmund forması ile yaşadığı ilk tam sezon oldu. Bu sezonda 41 maçta forma giyip tam 41 gol attı ve 12 de asist yaptı. Bir sonraki sezonda ise 30 maçta forma giydi ve 29 gol atarken 8 de asist üretti. Sonrasında ise 60 milyon avro bedelle Premier Lig’e Manchester City forması giymek için geldi Erling Haaland.

Premier Lig‘de de Almanya’dakine benzer istatistikleri yakalayıp yakalayamayacağı merak konusuydu ve görüldü ki Erling Haaland pek de lig seçen bir oyuncu değil. Henüz takıma ve Guradiola’nın sistemine tam uyum sağlayamamış gibi görünse de henüz sezonun üçte ikisi tamamlanmışken kulüp tarihine geçen rekorları kırmaya başladı Altın Çocuk.