Mikel Arteta 3. Kupasını Kazandı

Arsenal’in genç teknik direktörü Mikel Artetai 2023 2024 futbol sezonunun ilk resmi maçında Arsenal kariyerindeki 3. kupasını havaya kaldırdı. Manchester City’i beraber biten maçta penaltılar sonucunda yenen Arsenal Mikel Arteta ile 2. kez Community Shiled’i kazanmış oldu böylece. Daha önce bir kez de FA Cuo’ı kazanmıştı Arsenal takımı ile.

İngiltere Süper Kupası Community Shield

Community Shield İngiltere’de sezon açılışında oynanan resmi bir turnuva ve sezonun da ilk resmi maçı. Bir anlamda İngiltere Süper Kupası olarak da adlandırılabilir bu organizasyon. Her yıl, bir önceki sezonun lig şampiyonu ile FA Cup şampiyonunu karşı karşıya getiren ve tek maç üzerinden oynanan bir turnuva Community Shield.

İngiltere Premier Lig’i geçen sezon şampiyon Manchester City olmuştu. Sezon boyunca Arsenal’i kovalayan M. City, son düzlükte Arsenal’i geçerek mutlu sona ulaşmayı başarmıştı. Son 6 7 haftaya kadar şampiyonluğun en büyük adayı Arsenal’di ancak son düzlükte adeta şampiyonluk stresine girdi Arsenal takımı ve üst süte puanlar kaybetti. Son olarak M. City deplasmanında da mağlup olunca şampiyonluk başka sezonlara kaldı Arsenal için. Yine de seneler sonra verilen şampiyonluk mücadelesi ve oynanan iyi futbol Arsenal takımının tesellisi oldu. Premier Lig’i kazanan M. City ise Community Shild maçına çıkmaya hak kazanmıştı böylece.

Community Shield finalinin diğer takımı ise FA Cup’tan gelecekti. Orada da ilginç bir tesadüf oldu ve 2022 2023 futbol sezonunda Premier Lig şampiyonluğu için mücadele eden iki takım M. City ve Arsenal, FA Cup finalinde de karşı karşıya geldi. Ligi kazanan M. City FA Cup finalinde de Arsenal’i 2 – 1 mağlup etti ve sezonun 2. kupasına da ulaştı. M. City geride kalan sezonu 3 kupa ile kapattı zaten. Pep Guardiola‘nın öğrencileri çok istedikleri Uefa Şampiyonlar Ligi’ni de sonunda kazanmayı başardılar geçen sezon.

Mikel Arteta ise hem ligde hem de FA Cup finalinde boyun eğdi Pep Guardiola’ya. İki kupayı da M. City aldığından Community Shiled oynamaya hak kazanan takım FA Cup finalisti Arsenal oldu yine. Böylece geçen sezon iki finalde karşı karşıya gelen Pep Guardiola ve Mikel Arteta, 2023 2024 futbol sezonuna da bir final ile başlamış oldular.

Mikel Arteta

Mikel Arteta İle İkinci Community Shield Zaferi

Mikel Arteta 2019 2020 sezonunda Arsenal ile FA Cup’ı kazanmayı başarmıştı. Finalde Cheslea FC’yi yenerek o dönem bu kupaya uzanmıştı Arsenal ve bunun bir sonucu olarak da Community Shiled maçına çıkma hakkı kazanmıştı. 2020 2021 futbol sezonu açılışında Liverpool ile karşılaşan Arsenal, normal süresi 1 – 1 biten maçta penaltılar sonucunda bu kupayı kazanmıştı ve bu Mikel Artata’nın hoca olarak ilk Community Shield zaferi olmuştu. Mikel Arteta dün oynanan maçta kariyerinde 2. kez bu kupayı hoca olarak havaya kaldırdı.