Önce Championship Sonra Premier Lig

Katar 2022 Dünya Kupası bu sene Avrupa liglerinin normalden daha önce tatile girmesine neden oldu, Championship ve Premier Lig de bu liglerden ikisiydi. Dünyanın en prestijli ligi olarak kabul edilen İngiltere Premier Lig 15. haftanın, Premier Lig’e yükselme mücadelesinin verildiği Championship ise 22. haftanın sonunda devre arasına girmişti. İki ligin de başlamasına artık sayılı günler kaldı. Championship bu hafta sonu, Premier Lig ise gelecek hafta sonu start alacak.

İngiltere Championship

Acun Ilıcalı’nın Hull City AFC’yi satın aldıktan sonra Türk futbolseverlerin Championship’e olan ilgisi oldukça arttı, tabii bu bir anda olmadı. İlgiyi asıl artıran olay Acun Ilcıalı’nın takıma Türk oyuncuları transfer etmesi oldu. Fenerbahçe’den Ozan Tufan ve Antalyaspor’dan da Doğukan Sinik’e İngiltere kapılarını açtı Acun Ilıcalı. Takımı staın aldığında Hull City AFC 2021 22 sezounun sonlarındaydı ve Champisonship’in düşme hattında bulunuyordu. Takımın başına yne Türk futbolseverlerin çok sevdiği Shota Arveladze’yi getiren Acun Ilıcalı bu hamlesi ile Hull City AFC’yi adeta ligde tuttu. Bu gelişmenin ardından Hull City AFC tribünlerinde Türk bayrakları görülmeye başlandı.

Tüm bu gelişmelerin ardından İngiltere Championship’in çok yakından takip edildiği bir ülke oldu Türkiye. 24 takımlı bu lig 46 maç üzerinden oynanıyor ve eğer 2022 Dünya Kupası olmasaydı biz bu ligde 23. hafta sonunda görecektik devre arasını. 24 takımlı ligde işler Hull City AFC için ilk yarıda pek de iyi gitmedi aslında. Ozan Tufan ve Doğukan Sinik’in formasını giydiği Acun Ilcıalı’nın takımı ligde şu an 21. sırada ve düşme hattının hemen bir sıra üzerinde. Düşme hattı ile arasındaki puan farkı da yine sadece 1 Hull City AFC’nin. İlk devrenin ardından Championship’in zirvesinde ise Burnley takımı var 44 puanla.

championship

İngiltere Premier Lig

Dünyanın en prestijli ligi olarak kabul edilen İngiltere Premier Lig aynı zamanda dünyanın en çok izlenen, değeri en yüksek olan ligi konumunda. 20 takımdan oluşan ligde devre arasının normalde 19. haftanın sonunda olması gerekiyordu ama 2022 Katar Dünya Kupası sebebiyle Premier Lig de erken devre arasına girdi. 15. haftanın sonunda devre arasına giren lig 26 Aralık tarihinde Brentford Tottenham maçı ile ikinci devrerey startı verecek. Ligde ilk yarıyı lider kapatan takım ise sezon başında kimsenin bırakın liderliği ilk dört için bile adını anmadığı Arsenal takımı oldu. Bir maçı da eksik olan Arsenal, 12 galibiyet ve 1 beraberlik ile 37 puan topladı ve devreyi ldier kapattı. İkinci sırada ise 32 puanlı Mnachester City yer aldı. Liverpool ve Manchester Untied takımları ilk yarının hayal kırıklığı yaşatan ekipleri olurken ligde ilk devreyi son sırada kapatan takım ise 10 puanla Wolverhampton oldu.