Ozan Tufan Alışma Sürecinde

Geçtiğimiz sezon kötü bir performans gösteren Fenerbahçe’de takımın en çok parlayan oyuncularından birisi olan ve sezonu Süper Lig’de attığı 6 gol ve 10 asistle doğrudan 16 gole katkı sağlayarak kapatan Ozan Tufan, Ali Koç’un kararları neticesinde Fenerbahçe’den ayrılmıştı.

Geçtiğimiz sezon Sivasspor maçında kaybedilen şampiyonluk sonrasında takımda bir değişim süreci başlatan Ali Koç’un takımdan yerli oyuncuların birçoğunu gönderme kararının son halkası olan Ozan Tufan, potansiyeli ve gösterdikleri sayesinde hayali olan İngiltere’de top koşturmaya ligin köklü ekiplerinden Watford FC’de başladı. İngiltere Premier Ligi’nin yüksek temposuna ve taktik seviyesine alışmak için zamana ihtiyacı olan Ozan Tufan, alışma sürecini geçiriyor.

Ozan Hayallerinin Peşinde

6.5 sezon formasını giydiği ve zaman zaman kaptanlık yaptığı Fenerbahçe’deki son sezonunda çok iyi bir performans gösteren ve takımın en çok öne çıkan oyuncularından birisi olan Ozan Tufan, bu performansı ve Başkan Ali Koç’un kararı neticesinde takımdan ayrıldı. Zorunlu satın alma opsiyonlu kiralık olarak yolunu tuttuğu Watford FC’de İngiltere hayalini gerçekleştiren Ozan Tufan, henüz tam olarak takıma adapte olabilmiş değil.

Watford’da zamanında Türkiye’de de forma giyen oyuncuların içinde bulunduğu bir orta saha kadrosuyla forma mücadelesi veren 26 yaşındaki oyuncu, kısa süre aldığı maçlarda takımda iyi performanslar sergilese de henüz gol ya da asist katkısı yapabilmiş değil. Bu sezon Watford FC formasıyla birlikte 7 Premier Lig maçına çıkan ve ortalama 50 dakikaya yakın süre alan Ozan Tufan, lig temposuna daha fazla ayak uydurabildiği taktirde takımın önemli parçalarından birisi haline gelebilecek potansiyele sahip.

Ozan’ın Zihinsel Olarak Gelişmesi Lazım

Bursaspor altyapısının en önemli isimlerinden birisi olarak Fenerbahçe’ye transfer olan Ozan Tufan, heyecan verici yeteneklere sahip bir oyuncu. Oyunun her iki tarafını da oynayabilen ve ciddi derecede gol ve asist katkısı sunabilen 26 yaşındaki oyuncu, bu meziyetleriyle modern futbolun gerekliliklerini isteyen takımların birçoğunda forma giyebilecek kapasitede. Hem Milli Takım’da hem de kulüp bazında gösterdiği performanslara rağmen fiziksel yapısı ve yaz dönemlerini kötü geçirmesi nedeniyle eleştirilerin odağından kurtulamayan Ozan, Türkiye’nin baskılı ortamından uzaklaşmayı başardıktan sonra artık zihinsel olarak daha kendisini geliştirmek zorunda. Şu anda dünyanın en iyi ligi olarak gösterilen Premier Lig’de forma giymek için henüz hazır olmadığı belli olan 26 yaşındaki oyuncu, zihinsel gelişimini devam ettirip fiziksel olarak da lige ayak uydurabilecek kapasiteye gelirse, oyuna dair yetenekleriyle burada dikiş tutturabilecek yeteneklere sahip. Fenerbahçe’de zaman zaman gösterdiği performanslara rağmen bu performansı belirli bir istikrara taşıyamayan Ozan Tufan, artık yeteneklerinin tamamını sahaya yansıtabilecek bir gelişim sağlamak ve Avrupa’da kendisini göstererek Türk futbolseverleri gururlandırmak amacında. Ozan, sezon sonunda 7.5 milyon Euro karşılığında Watford’un bonservisli oyuncusu olacak.