Ozan Tufan Bir Ay Yok!

Hull City’nin evinde oynadığı West Bromwich Albion maçında sakatlanan ve sahayı 20. dakikada terk etmek zorunda kalan Ozan Tufan ‘ın Eylül sonuna kadar sahalardan uzak kalacağı öğrenildi. Sezona odlukça formda giren oyuncunun bu sakatlığı tüm sevenleri ve Hull City taraftarını üzdü.

Ozan Tufan

Ozan Tufan 6 Maçta 3 Gol Attı

Hull City’nin sezon başında Fenerbahçecen Allahyar Sayyadmanesh ile birlikte transfer ederek kadrosuna kattığı milli futbolcu Ozan Tufan İngiltere’ye gitmeden önce Fenerbahçe’de kadro dışı bırakılmıştı. Ciddi bir maç eksiği ile İngiltere’ye giden oyuncunun buradaki maç temposuna uyum sağlamasının zaman alacağı iddia edilmiş hatta milli oyuncu için Acun Ilıcalı’nın ödediği bonservis bedeli tartışma konusu olmuştu.

Ozan Tufan daha önce de ama bu kez şimdiki gibi Championship’te değil Premier Lig’de İngiltere deneyimi yaşamış ve pek de başarılı olamamıştır. Bunların da etkisiyle Hull City’nin Ozan Tufan’ı transfer ederek yanlış yaptığı ve Ozan’ın İngiltere’de forma bulamayacağı söyleniyordu. Hull City kariyerinde çıktığı ilk resmi maçta penaltıdan da olsa golle tanışan Ozan Tufan ayrıca otoriteler tarafından o maçın adamı seçilerek kendisinin transferini eleştirenleri bir anlamda utandırmıştı. Maçta 75 dakika sahada kalan Ozan Tufan, forvet arkası 10 numara pozisyonunda oynamıştı ve bazıları bunun geçici bir şey olduğunu, Ozan Tufan’ın maç eksiği nedeniyle box to box oynayıp yıpranmaması için teknik adam Shota Arveladze’nin onu bu bölgede görevlendirdiği yorumları yapılmıştı.

Sonraki maçlarda da Ozan’ın görev bölgesi değişmedi. Hull City hücumlarını şekillendiren oyuncu olan Ozan Tufan çok ciddi bir şut tehdidiyle de daha ilk haftalarda ciddi bir gol silahı olacağını da göstermişti. Nitekim sakatlandığı West Bromwich Albion maçına kadar 4’ü lig 1’i kupa olmak üzere forma giydiği 5 maçta 3 gole imza atmayı başardı Ozan Tufan. Gerçi resmi istatistiklere bakıldığında Ozan Tufan’ın 2 golü olduğu görülüyor. Çünkü Bristol City maçında attığı şut üst direkten geri gelip Brsitol City kalecisinin sırtına çarptıktan sonra ağlarla buluştu. Bu sebeple bu golü, Brsitol kalecisinin kendi ağlarına yolladığı bir gol şeklinde değerlendiriliyor.

OZAN tufan

Sakatlığının Sebebi

Formunu yakalamış, maç eksiğini kapatmışken yaşanan bu sakatlık nazar olarak yorumlayanlar da var. Bu yorumları bir kenara bırakıp da gerçeğe odaklanırsak Ozan Tufan’ın kasında bir yırtık söz konusu. Normalde 1. derece yırtıklar için 1 hafta iyileşme süresi öngörülürken eğer yırtık 3. derece ise iyileşme süresi ayları bulabiliyor. Neyse ki Ozan Tufan’ın kas yırtığı üçüncü derece diye tabir edilecek kadar ciddi değil. Eylül ayının üçüncü haftasında antrenmanlara başlaması beklenen Ozan Tufan’ın 2022 Ekim ayı ile beraber yine formasına kavuşması bekleniyor. Tabii maç eksiği ve İngilizlerin maç temposu nazara alındığında Ozan Tufan’ın bıraktığı noktaya geri dönmesi ekim ayının sonunu da bulabilir gibi görülüyor.