Ozan Tufan Fenerbahçe’ye Geri Döndü

Sarı lacivertli takım; bir yandan kalan kısıtlı sürede kadroya birkaç takviye yapmayı düşünürken bir yandan da sezon başında kiraladığı oyuncularının durumu ile ilgileniyor. Ozan Tufan; çok uzun süreden bu yana Fenerbahçe’de top koşturan bir futbolcu idi.

Gösterdiği performansla hem milli takımın hem de Fenerbahçe’nin yıldızı olmayı başaran 1995 doğumlu orta saha oyuncusu; sezon başında İngiltere Premier Lig takımlarından Watford’a kiralanmıştı. Ancak, deneyimli futbolcu; Watford takımında beklediği süreleri alamadı. Bu yüzden, Ocak transfer döneminin son gününde Fenerbahçe’ye geri döndü. Gelin, bu transferin detaylarına bir göz atalım!

Ozan Tufan’ın Watford Performansı Nasıldı?

Ozan Tufan; 2021 – 2022 sezonunun başında Watford’a kiralanmıştı. Herkes, milli oyuncunun bu takımda etkili bir performans göstereceğini düşünüyordu. Ancak, Ozan Tufan; Premier Lig’de yalnızca yedi maça çıkabildi. Bu maçlarda 335 dakika süre aldı. Bunun yanı sıra, EFL Cup’ta bir maçta 90 dakika sahada kaldı. Son olarak, FA Cup’ta yine bir maçta 64 dakika sahada kaldığını söyleyebiliriz.

Ozan Tufan; Watford formasıyla dokuz maçta 489 dakika süre aldı. Herhangi bir gol veya asist katkısında bulunamadı. Watford; oyuncunun kiralık sözleşmesini feshetmeyi tercih etti. Ozan Tufan’ın sezon sonu için satın alma opsiyonu da bulunuyordu. Ancak, Watford; bu opsiyonu da kullanmayacak. Bir başka deyişle, Ozan Tufan’ın Watford kariyeri sona erdi.

Ozan Tufan Kimdir?

23 Mart 1995 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Ozan Tufan; 1.82 boyundadır. Merkez orta saha başta olmak üzere orta sahanın her bölgesinde oynayabilecek yetenekte bir isimdir. Ozan Tufan; futbola henüz 2005 yılının Mayıs ayında Bursaspor altyapısında başladı. 2012 – 2013 sezonunun başında A takıma yükseldi. Bursaspor’daki ilk sezonunda sağ bekte forma giyen deneyimli futbolcu; sonradan orta sahaya çekildi. Burada gösterdiği performansla milli takıma seçilme başarısını gösterdi.

Ozan Tufan; 2015 yılının Ağustos ayında yedi milyon Euro karşılığında Fenerbahçe’ye transfer oldu. Geldiği ilk günden itibaren takımın değişmez ismi olmayı başardı.

Ancak, 2017 – 2018 sezonunun ikinci yarısında kadro dışı bırakıldı. 2018 – 2019 sezonunun ilk yarısında da U21 takımıyla çalıştı. Söz konusu sezonun ikinci yarısında Süper Lig takımlarından Alanyaspor’a kiralandı. Akdeniz temsilcisinde gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çekti. 2019 – 2020 sezonuyla beraber Fenerbahçe’ye döndü. 2020 – 2021 sezonunda da fena olmayan bir performans sergiledikten sonra yaz transfer döneminde satın alma opsiyonuyla beraber Watford’a kiralandı.

Ozan Tufan; Fenerbahçe kariyeri boyunca 174 maça çıktı. Bu maçlarda 21 gol atıp 24 asist yaptı. Buna ek olarak, altyapısından yetiştiği Bursaspor’da üç sezon boyunca 66 maçta süre aldı. Dört gol atıp 10 asist yapmasını bildi. Deneyimli futbolcu; A milli takımın formasını bugüne kadar 65 defa giydi. Dokuz gol atıp iki asist yaparak milli formayla da başarılı bir performans sergilemeyi başardı.