Ozan Tufan ve Çalıştığı Teknik Direktörler

Milli futbolcumuz Ozan Tufan, futbolculuk kariyerinde daha önce birçok farklı teknik direktörün tedrisatından geçerek her birinden bir şeyler öğrendi.

İçinde bulunduğumuz bu günlerde bir teknik direktörüyle daha vedalaşmaya hazırlanan Ozan Tufan, Türkiye liginde oynayan her oyuncu gibi bu değişimlere elbette çok alışık.

Watford, İngiltere Premier Lig’de bu hafta oynanan Norwich City maçında bu sezonun toplamında 10 gol atan rakibinden bir maçta 3 gol yedi. Bu ağır mağlubiyet zaten kredisi bitme noktasına gelen İtalyan teknik direktör Claudio Ranieri’nin de Watford günlerini sona erdirdi.

Watford Yönetim Kurulu’nun çok yakın zamanda bu ayrılığı resmileştirip açıklaması beklenirken yeni teknik direktörün kim olabileceği ise soru işareti.

İtalyan teknik direktör Claudio Ranieri ile kimyası çok fazla tutmayan Ozan Tufan için yeni gelecek isim çok kritik olabilir. Bu sezon küme düşmesine kesin gözüyle bakılan Watford, belki de yeni teknik direktörüyle bir mucizeyi gerçekleştirebilir.

Kariyerinde çalıştığı çoğu teknik direktörün ilk tercihi olan milli orta saha oyuncumuz, bu şansı iyi kullanmak isteyecektir.

Ozan Tufan Kariyerine Ertuğrul Sağlam İle Başladı

Ozan Tufan’ın kariyerindeki tüm teknik direktörleri elbette ona katkı yapmıştır. Ancak ilkler her zaman özeldir ve bu anlamda Ertuğrul Sağlam’ın da onun kariyerindeki yer başka.

2011 – 2012 Sezonu’nda Ozan daha Bursaspor U – 17 takımında oynarken onu bir Fenerbahçe maçında keşfeden Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, sonraki sezon bu genç oyuncuyu A takıma almıştı.

9 Ağustos 2012’de ise Ertuğrul hoca ona ilk kez Finlandiya’nın Kups takımı karşısında forma şansı verdi. Bu maçta oyuna girdikten dakikalar sonra golünü atan Ozan, Avrupa kupalarında gol atan en genç oyuncu unvanını da almıştı.

Ertuğrul Sağlam İle Başladı Ranieri İle Devam Etti

ozan tufan

Bursaspor’da Ertuğrul Sağlam ile başlayan günlerinin ardından Hikmet Karaman ve Christoph Daum ile de çalışan zamanın genç orta saha oyuncusu, 2013 – 2014 Sezonu’nda Türk futbolunun efsanelerinden biriyle de milli takımda çalışma fırsatı buldu.

Fatih Terim onu milli takıma çağıran ilk teknik direktör olmuştu.

Bundan bir sezon sonrasında ise Ozan, bir başka efsaneyle Bursaspor’da buluştu. Şenol Güneş’in önderliğinde başarılı bir sezon geçiren Bursaspor’un değişmezlerinden olan oyuncu için artık İstanbul yolu gözükmüştü.

2015 – 2016 yaz transfer sezonunda Fenerbahçe’nin yolunu tutan Ozan Tufan burada ilk olarak Vitor Pereira ile çalıştı.

Vitor Pereira’nın ardından Dick Advocaat göreve geldi. Genç orta saha, Hollandalı’nın favorilerinden biri haline geldi ve hemen her maçta görev yaptı.

Dick Advocaat’ın görevine son verilmesi Ozan için yeni bir sayfa açmıştı. Bu sayfada ise Aykut Kocaman’ın adı yazıyordu.

Milli oyuncumuz, Aykut Kocaman tarafından ilk maçlarda sürekli tercih edilse de daha sonra kulübeye mahkum edilmişti. Yine bu dönemde kadro dışı kalan oyuncu sonraki yıl Aykut Kocaman’ın yerine gelen Philipp Cocu tarafından da kadroya dahil edilmedi.

Aytemiz Alanyaspor’a giden Ozan burada Sergen Yalçın ile yeniden doğmuştu.

Fenerbahçe’ye geri döndüğünde ise Ersun Yanal ile çalışmaya başlamış sonrasında Erol Bulut ve Emre Belözoğlu’nun da öğrencisi olmuştu.