Ozan Tufan Kötü Fenerbahçe Kötü

UEFA Avrupa Ligi’ndeki grubunda 3’üncü olduktan sonra yola Konferans Ligi’nde devam eden Fenerbahçe’nin Avrupa macerası 24 Şubat 2022 günü Prag’da oynanan Slavia Prag maçıyla son buldu. 17 Şubat günü Kadıköy’deki maçta sahadan 3-2 galip ayrılan Slavia Prag’a dış sahada da 3-2 mağlup olan Fenerbahçe’de takımın gösterdiği kötü performans ve tercihler uzun bir süre daha tartışılacak nitelikte.

Hüsran

Bazı sezonlar takımlar kötü olsalar bile bazı oyuncular direkt olarak parlar, geçmişteki performanslarının üstüne çıkmayı başarırlar. Örneğin 2020/2021 sezonunda Ozan Tufan ve Dimitrios Pelkas’ın Fenerbahçe performansları tam olarak böyleydi.

Ancak bu sezon yine Fenerbahçe özelinde kalitesinden sual olmayan Kim-Min Jae ve çok heyecan verici bir yetenek olan Arda Güler dışında Fenerbahçe’nin sezon boyu iyi performans gösteren tek bir oyuncusu dahi olmadı.

Takımın yönetimsel sıkıntılardan kaynaklı yaşadığı sıkıntılar UEFA Konferans Ligi Son 32 Turu’nda oynanan 2 maçta da kendini belli etti. Fenerbahçe’ye göre çok daha düşük bir bütçeyle kurulmuş olmasına rağmen çok daha düzenli ve organize bir takım olan Slavia Prag, ne yazık ki temsilcimizi turnuvanın dışına itti.

Kadro kalitesi açısından da Fenerbahçe’den iyi olmayan Slavia Prag, Kadıköy’de oynanan maçta çok rahat goller bulmuş ve bu goller amiyane tabirle halı saha golü olarak ifade edilmişti. İkinci maçta bu sefer Prag temsilcisinin çok daha organize bir takım görüntüsüyle Fenerbahçe karşısında gol kaçırmasını izledik.

Altay’ın birçok kurtarışa imza attığı maçta daha kötü bir performans çıkmış olsa Fenerbahçe’de taş üstünde taş kalmayabilirdi. Ancak en nihayetinde Fenerbahçe iki maçta da sahadan 3-2 mağlup ayrılarak Son 16 Turu’nu göremeden turnuvaya veda etmiş oldu.

Koordinasyon

24 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçta oyuna sonradan giren Ozan Tufan’ın performansı artık gözle görülür biçimde kötü. Bununla birlikte 26 yaşındaki orta saha oyuncusunun bu kötü performansı sadece futbola dair değil gibi görünüyor.

Oyuna girdiği saniye itibariyle çok anlamsız ve sert müdahalelerde bulunan Ozan Tufan, maçın geri kalanında da durmadan hakemle karşı karşıya gelmekten kurtulmadı. Sanki genç bir oyuncuymuşçasına koordinasyonunu bir türlü sağlayamayan Ozan Tufan, birçok müdahalesinde yetersiz ya da hatalıydı.

Oyuncunun bu durumundan kafasının saha içinde olmadığı veya saha içine gereğinden fazla odaklandığı sonucunu çıkarmak pek de zor değil. Kuvvetle muhtemel Watford’dan geldikten sonra büyük bir hayal kırıklığına uğrayan oyuncunun şu anki kötü performansı onu yapması gerekenden daha fazlasını yapma düşüncesine itiyor.

Ancak bu düşünce Ozan’ın her yeni maçta daha kötü bir oyuncuymuş gibi görünmesine neden oluyor. Ozan Tufan sezonu nasıl bir moral durumunda bitirebilecek ve hatta bitirebilecek mi onu bile kestirmek çok zor bir hale gelmiş durumda.

Şubat ayında hedefsiz kalan Fenerbahçe’de bu kötü durum sadece Ozan Tufan’a da özgü değil.