Ozan Tufan Neden Fenerbahçe’de Tutunamadı

Ozan Tufan, Türk futbolunun 2010’lu yıllarda vitrine çıkardığı en önemli isimlerden birisidir. Bursaspor altyapısından yetişen oyuncu henüz 17 yaşındayken A takıma yükseldi. Yeşil beyazlı takımın formasını üç sezon boyunca giydi. Ardından, 2015 – 2016 sezonunun başında 7 milyon Euro karşılığında Fenerbahçe’ye transfer oldu. Herkes, Ozan Tufan’ın Fenerbahçe’de yıldızlaşacağını düşünüyordu. Oyuncunun Fenerbahçe’nin ardından Avrupa’nın önemli kulüplerinde forma giymesine kesin gözüyle bakılıyordu. Fakat, bu beklentilerin hiçbirisi gerçekleşmedi.

Ozan Tufan; geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin Hull City takımına transfer olarak Fenerbahçe’den resmi olarak ayrıldı. Gelin, 27 yaşındaki futbolcunun Fenerbahçe macerasına bir göz atalım!

Ozan Tufan İçin Her Şey Çok Güzel Başlamıştı

Ozan Tufan; 20 yaşındayken transfer olduğu Fenerbahçe’de ilk 11 oyuncusu olmayı başardı. İlk sezonunda 26’sı Süper Lig olmak üzere toplam 46 maça çıktı. Söz konusu maçlarda sahada 2 bin 313 dakika kaldı. Sezonu bir gol ve üç asist ile tamamladı. 2015 – 2016 sezonuna güzel başlasa da bir süre sonra form düşüklüğü yaşadı. Bu yüzden, önemli maçlarda yedek kulübesinde bekledi.

2016 – 2017 sezonu; Ozan Tufan için çok daha iyi geçti. Söz konusu sezonda 22’si Süper Lig olmak üzere toplam 39 maça çıktı. Bu maçlarda sahada 2 bin 408 dakika kaldı. Sezonu beş gol ve üç asist ile tamamladı. Süper Lig’deki 26 maçın 14’üne ilk 11’de başlayabildi. Ozan Tufan; bir önceki sezona kıyasla daha başarılı olsa da kendisine verilen bonservis bedeli dolayısıyla ciddi eleştiriler aldı. Futbolseverler; oyuncunun Fenerbahçe için yanlış bir yatırım olduğunu düşünüyorlardı.

Ozan Tufan; 2017 – 2018 sezonuna çok daha iyi başlamıştı. Sezonun ilk yarısında dokuzu Süper Lig olmak üzere toplam 14 maçta forma şansı buldu. Söz konusu maçlarda sahada bin 206 dakika kaldı. Üç gol atıp iki asist yaptı. Ozan Tufan için her şey iyi gidiyordu. Fakat, oyuncu bir anda kadro dışı bırakıldı. Fenerbahçe’yi o sezon Aykut Kocaman çalıştırıyordu. Ozan Tufan’ın hem Aykut Kocaman hem de takım arkadaşları ile birtakım sıkıntılar yaşadığı iddia edildi.

Alanyaspor Macerası Ozan Tufan’a İyi Geldi

2018 – 2019 sezonu; Ozan Tufan için sıkıntılı başladı. Fenerbahçe’nin yeni başkanı Ali Koç olmuştu. Fakat, Ozan Tufan’ın kaderi değişmedi. Genç oyuncu; sezonun ilk yarısında U21 takımı ile çalıştı. Fakat, devre arasında Süper Lig takımlarından Alanyaspor’a kiralandı. Alanyaspor’a kiralanmak; Ozan Tufan’a çok iyi geldi. 1995 doğumlu oyuncu; sezonun ikinci yarısında toplam 17 maçta görev aldı. Söz konusu maçlarda sahada bin 264 dakika kaldı. Bu performansı ile Fenerbahçe’ye hazır bir şekilde döndü.

Ozan Tufan’ın Fenerbahçe’deki İkinci Dönemi Kısa Sürdü

Ozan Tufan; 2019 – 2020 ve 2020 – 2021 sezonlarında fena olmayan bir performans ortaya koydu. Fakat, 2021 – 2022 sezonunda teknik direktör İsmail Kartal ile tartışarak bir kez daha kadro dışı bırakıldı.