Ozan Tufan’ı Kazanan Hull City Oldu

Bursa’da doğup büyümüş olan Ozan Tufan, futbol kariyerine 15 yaşındayken Bursaspor’un altyapısında başlamıştı. Bursaspor kulübünün Türkiye’ye kazandırdığı birçok futbolcudan bir tanesi olan orta saha oyuncusu, Türkiye Milli takımının vazgeçilmez oyuncularından birisi olarak akıllarda her zaman kalacak. Bununla beraber futbolcunun isminin özdeşleştiği Süper Lig takımı da Fenerbahçe olarak kalacak. Ozan Tufan ise artık Hull City oyuncusu.

2016/2017 sezonunda Fenerbahçe günleri başlamış olan yetenekli futbolcu bu tarihten itibaren Fenerbahçe A takımında görev almaya başlamıştı. 3 sezon boyunca Fenerbahçe A takımda görev yapan futbolcu 99 maçta sarı lacivertli formayı giymiş ve rakip ağları 9 defa havalandırmayı başarmıştı. 8 adet de asiste imza atan futbolcu son takımdaki son haftalarında disiplinsizlik gerekçesi ile kadro dışı bırakılmıştı.

Ardından 2019/2021 sezonları arasındaki iki sezonda yeniden sarı lacivertli forma giyme fırsatı bulan milli futbolcu, bu süreçte 75 maça çıktı. 27 yaşındaki yetenekli oyuncu, nerdeyse hiç kadro dışı kalmadan mücadele etmişti. Bu iki sezonda hırslı oyun tarzı ile dikkat çekmiş olan Tufan, rakip takımlara 12 gol atmayı başarmış ve 16 golün asistini de yapabilmiştir.

Ozan Tufan’ın Fenerbahçe Kariyeri

2021/2022 sezonu başladıktan sonra Ozan Tufan için işler tersine dönmeye başladı ve sezon başında Fenerbahçe’de sadece 1 maçta 14 dakika görev alabildi. Ardından da Fenerbahçe’de istenileni vereceği düşünülmeyen futbolcu, Premier League takımlarından Watford’a 6 aylığına kiralanmıştı.

Sezonun birinci devresini İngiltere takımlarından Watford’da geçiren milli futbolcu 9 maçta takımın formasını giyebilmişti. Fenerbahçe’ye döndükten sonra da 8 maçta sarı lacivertli formayı taşımasına müsaade edildi.

Ozan Tufan, taraftarların ve kulübün kendisinden beklediği performanstan çok farklı bir performans gösterdiği için ve Fenerbahçe’nin teknik direktörü İsmail Kartal ile girdiği tartışmadan kaynaklı olarak Fenerbahçe takımından kadro dışı bırakılmıştı. Yaşanan bu durum sonrasında Başkan Ali Koç dahil kimse ile iletişime geçemediğini belirten Ozan Tufan, yeni bir kariyer dizayn etmenin vaktinin geldiğin farkına varmıştı.

Hull City Ozan

Acun Ilıcalı Ozan Tufan’ı Kaptı

Fenerbahçe’de kadro dışı kaldıktan sonra 27 yaşındaki orta saha oyuncusu Ozan Tufan’ın adı Trabzonspor dahil olmak üzere birçok takım ile anılmıştı. Ancak milli futbolcu tercihini taze Başkan Acun Ilıcalı önderliğindeki Hull City’den yana kullandı.

Kulüpten yapılan açıklamaya göre futbolcunun sözleşmesi 3 yıllık olarak hazırlandı ve taraflar tarafından imzalandı.

Hull City hakkında konuşan Ozan Tufan, yeni takımına henüz alışma aşamasında olduğundan bahsetti. Hazırlık kampının verimli geçtiğini söyleyen 27 yaşındaki orta saha, İngiltere’nin kamp sürecinin daha tempolu ve daha zorlayıcı olduğunu da ekledi.

Daha Hull City ile sözleşme imzalamamışken takımın Başkan’ı Acun Ilıcalı ve teknik direktör Shota Arvaladze ile görüştüğünü söyleyen Ozan Tufan, karşı tarafın çok istekli olduğunu ve bu isteğin kendisini motive ettiğini söyledi.

Ayrıca milli futbolcu Fenerbahçe’de kalsaydı daha iyi olabileceğini ancak Başkan Ali Koç dahil kimsenin kendisine dönüş yapmadığını söyledi.