Ozan Tufan Sezona İyi Başladı

Acun Ilıcalı’nın takımı Hull City’nin sezon başında Fenerbahçe’den transfer ettiği milli oyuncumuz Ozan Tufan Hull City kariyerine oldukça iyi başladı. Hull City formasıyla çıktığı ilk resmi maçta penaltıda sorumluluk alıp golle tanışan Ozan sonraki maçlarda da iyi bir performans ortaya koydu.

Ozan Tufan

Maç Eksiği Soru İşaretiydi

Dünyanın neresinde sorarsanız sorun İngiltere ligleri dediğinizde herkesin aklına ilk gelen şey mücadele ve fizik kondisyon olur. Hatta bir dönem İngiltere’de forma giyen ve Türkiye’de de tempolu oyunu ile bilinen Tuncay Şanlı bile İngiliz futbolunun temposuna şaşırdığını söylemiş ayak uydurmakta zorlanmıştı. Keza 2 daha önce Watford formasını kiralık olarak giyen temsilcimiz Ozan Tufan da İngiltere’de forma giydiği dönem için ”top taca çıksın da dinlenelim diye bekliyorduk” sözleriyle anlatmıştı. İşte böylesine bir ligde maç eksiğinin Ozan için ciddi bir soru işaret olacağı öngörülüyordu. Zira Ozan Tufan Fenerbahçe’de Mesut Özil ile birlikte kadro dışı kalmış ve uzun süre de forma giyememişti.

Bu kadar maç eksiğine rağmen Hull City ile lige iyi hazırlanan Ozan Tufan Championship’in ilk haftasında Hull City’nin kendi sahasında oynadığı Brsitol City maçında ilk 11’de kendisine yer buldu. Normalde box to box bir oyuncu olarak orta sahada görev olan ve oyunun her iki yanına da eşit derecede kaktı sunan Ozan Tufan, Hull City’de 8 numara değil de 10 numara pozisyonunda görev aldı. Bu sayede işin savunma yönünde daha az efor sarf etmesi gereken Ozan Tufan hücum tarafından ise elbette daha fazla sorumluluk almak durumunda. Ligin ilk maçında 73 dakika sahada kalan oyuncu mevkiinin kendisinden gerektirdiği sorumluluğa uygun olarak, takımı maçta 1 0 gerideyken kazanılan penaltı atışında topun başına geçmiş ve skoru 1 1’e getiren golü penaltıdan atmıştı. Böylece Ozan Tufan İngiltere Championship kariyerine de golle başlamış oldu. Ayrıca aynı maçta oyuncumuzun güzel bir şutu da direkten döndü.

Ozan Tufan Daha İyi Olacak

İlk maçtaki bu güzel başlangıcın sonrasında Ozan Tufan’a yönelik büyük övgüler varken teknik direktör Shota Arveladze de maç eksiğini kapatacak şekilde Ozan Tufan’dan yararlanmanın yolunu buldu, onu ekonomik kullanıyor diye övülüyordu. Ne var ki bu övgüler kısa sürdü, çünkü ligin ikinci maçında Preston deplasmanına konuk olan Acun ılıcalı’nın takımı Hull City burada çok kötü bir oyun sergileyip hücumda hiçbir varlık gösteremezken Ozan da sorumluluk almamakla itham edildi.

Ozan Tufan oyunu iki yönlü oynayabilen, şut tehdidi olan önemli bir oyuncu ve daha ilk maçında da özelliklerini Hull City taraftarına göstermeyi başarmış, hem sorumluluk almış, hem de maçın adeta yıldızı olmuştu. Maç eksiği düşünüldüğünde zaman zaman performansından ani inişlerin olması normal. Zaman geçtikçe Ozan formunu yükseltip istikrarı muhakkak sağlayacak ve Championship’in en önemli oyuncuları arasında sayılacaktır.