Ozan Tufan Transferi Bursaspor’un İşine Yaradı

Ozan Tufan, Aziz Yıldırım sonrası genç yaşına rağmen Fenerbahçe’nin en eski futbolcusuydu. Başkan Acun Ilıcalı’nın İngiltere takımı Hull City’e transferi ile bizzat ilgilendiği Ozan Tufan transferi, futbolcunun 7 yıllık Fenerbahçe macerasının sonunu getiren haber oldu.

Ozan Tufan Sonrası Yeni En Kıdemli Oyuncu

Fenerbahçe’nin 7 yıllık futbolcusu Ozan Tufan’ın, Hull City transferinde prensipte anlaşmaya varılmasının ardından adeta sarı lacivertliler için bir dönem kapanmış oluyor. 2018’den bu yana Fenerbahçe formasını üzerinde taşıyan 22 yaşındaki genç futbolcu Ferdi Kadıoğlu, sarı lacivertli kulübün kadrodaki oyuncuları içerisindeki en eski futbolcu olacak. Ferdi Kadıoğlu’nu takıma Başkan Ali Koç transfer etmişti. Bu demek oluyor ki takımın Aziz Yıldırım başkanlığındaki kalan son transferi Ozan Tufan idi ve onun da ayrılışıyla birlikte Aziz Yıldırım’ın son elemanı da takımdan yollanmış oldu. Yani artık nerdeyse resmi olarak Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım dönemi sona ermiş oldu.

Fenerbahçe’de Mesut Özil ile beraber kadro dışı bırakılan Ozan Tufan adeta Aziz Yıldırım’ın son kalesiydi ancak başarılı olamadı ve takımdan ayrılmaya karar verdi. Ayrıca Ozan Tufan ile beraber aynı sezon takıma transfer edilen Berke Özel’in de sarı lacivertliler ile sözleşme yenilememesi üzerine Aziz Yıldırım’a ait hiçbir futbolcu takımda kalmamış oldu.

Şu anda aktif olarak takımın en eski futbolcusu ünvanını taşıyan futbolcu Ferdi Kadıoğlu, 2018 senesinde Başkan Ali Koç tarafından 1 milyon 400 bin Euro karşılığında Hollanda’nın NEC Nijmegen takımından transfer edilmişti. Geçen sezon da takım ile sözleşme yenileyen genç futbolcu 2026 senesinde kadar sarı lacivertli takımda kalacak. Ferdi bu vakte kadar Fenerbahçe için 100 maçta sarı lacivertli formayı taşıdı. Bu karşılaşmalarda 10 defa rakip kaleyi havalandırdı, 12 adet de gol pası atmayı başarabildi. Değeri çok yüksek olan Ferdi Kadıoğlu da gelecek vaat eden Fenerbahçeli gençler listesinde bulunuyor. Piyasa değerinin 10.5 milyon Euro olduğu belirlenmiş olan futbolcu gelecek sezon itibari ile hücum hattında görev yapmaya başlayacak.

Ozan Tufan’ın Yetiştiricisine Pay

Bursaspor’un altyapısından yetişen Fenerbahçeli orta saha oyuncusu Ozan Tufan’ın Acun Ilıcalı’nın Başkanı olduğu, İngiltere‘nin Hull City takımına transfer olmasının ardından yeşil beyazlı kulüp de yetiştirme bedeli almaya hak kazandı. Bursaspor Kulübü, İngiltere ekibi Hull City’nin bonservisiyle satın almak için anlaştığı 27 yaşındaki futbolcunun transferinden statü yüzde 3,5 yetiştirme payı alma hakkına sahip.

Buna göre, yeşil beyazlı kulübün, Ozan Tufan’ın İngiltere’ye 4 milyon Euro’ya transfer olması durumunda 140 bin Euro civarında pay alması bekleniyor. Bu durumda, ekonomik sıkıntı yaşayan Bursaspor, güncel Euro kurundan yaklaşık 2 milyon 460 bin lirayı kasasına koyacak. Bursaspor, Ozan Tufan daha 20 yaşındayken 2015 senesinde, 7 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında Fenerbahçe’ye satmıştı.