Ozan Tufan Yine Yedeklerde

İngiltere Championship’te Hull City AFC’de forma giyen milli oyuncumuz Ozan Tufan, takımının son oynadığı maçta ilk 11’de sahaya çıkmadı. Maç karşılıklı gollerle 1 1 sona ererken Ozan Tufan maçın ikinci yarısında hocası Liam Rosenior tarafından oyuna alındı. 73. dakikada Adama Traore yerine oyuna alınan oyuncu 15 dakika sahada kaldı ve vasatı aşamadı.

Sezon Başında Takımın Bankosuydu

2022 23 futbol sezonunun başında Acun Ilıcalı tarafından bonservisi ile birlikte Fenerbahçe’den satın alınmıştı Ozan Tufan. Acun Ilıcalı o dönem transfer görüşmelerini bizzat kendisi yürütmüştü. Ozan Tufan Hull City AFC takımına geldiğinde takımın başında Gürcü teknik adam Shota Arveladze bulunuyordu. Shota Arveladze Ozan Tufan’ı kondisyonu eksik olduğu gerekçesi ile sadece ilk bir iki hata yedek bıraktı ve sonrasında da direkt olarak ilk 11 için formayı verdi milli oyuncuya.

Shota Arveladze’nin klasik anlayışı olan 4 2 3 1 formasyonunda forvet arkasında serbest adam rolünde sahaya çıkan Ozan Tufan, o dönem takımın çok iyi sonuçlar almasının da etkisiyle oldukça övülüyordu. Forvet arkasında şutları ile büyük tehdit yaratan oyuncu Hull City ASFC hücumlarını organize ediyor ayrıca orta saha orijinli bir oyuncu olmasının avantajı ile de top rakipteyken bir 8 numara gibi savunma yapıyordu. Skorlar da iyi olunca Ozan Tufan’ın bu iki yönlü oyun anlayışı otoritelerden büyük övgüler almıştı. İlk 4 5 hafta sonunda Hull City AFC ligde üst sıralardaydı ve Ozan Tufan da bu başarının bir parçası olarak görülüyordu. Fakat bu fazla uzun soluklu bir süreç olmadı hem Ozan Tufan hem de Hull City AFC takımı için.

Takımın kötü gitmeye başlaması ile birlikte Shota Arveladze gibi Ozan Tufan da eleştirilerin hedefindeki isim oldu. Hücum anlamında Hull City’nin çok etkisiz bir takım olduğu söylenirken forvet arkasında oynayan ozan Tufan’ın da o bölgede oynayabilmek için yeterli tekniğe ve yaratıcılık özelliklerine sahip olmadığı söylenmeye başlandı. Sonunda Shota Arveladze ile yollar ayrıldı ve takımın yardımcı hocası Andy Dawson takımın başına geçti. Andy Dawson, milli oyuncuyu direkt olarak ilk 11’den kesmedi ama onun görev yerini değiştirdi ve forvet arkası oynayan oyuncu defansın önünde 6 numara olarak oynamaya başladı.

Ozan Tufan

Liam Rosenior Kanat Oynattı

Hull City’de Andy Dawson da kötü gidişe dur diyemeyince ilk devre sonra ermeden bir kez daha hoca değişikliğine gidildi ve Liam Rosenior takımın başına getirildi. Liam Rosenior da ilk başta milli oyuncuyu 6 numara olarak kullandı ama sonra, yani devre arasından sonra 2. devre ile birlikte Hull City zaman zaman 4 4 2 oynamaya başladı. Bu formasyon ile ilk 11’e geri dönen Ozan bu kez sol açık ya da sağ açık olarak oynatıldı. İyi gidişin ardından tıpkı ilk evre gibi yine düşüş yaşayınca Hull City AFC, Ozan Tufan bir kez daha formasını kaybetti.