Ozan Tufan’ın Fenerbahçe’ye Dönüşü ve Ligin 2.Yarısı

Sezon başı kampını Fenerbahçe’de geçiren daha sonra  kadro planlamasında düşünülmeyen 26 yaşındaki Ozan Tufan,  yaz transfer döneminin son dönemlerinde İngiltere Premier League ekiplerinden Watford’a satın alma opsiyonu ile kiralanmıştı ancak İsmail Kartal’ın talebiyle Fenerbahçe’ye geri çağrıldı.  

Genç yıldız Ozan Tufan’ın yeni dönüşü nasıl olacak oldukça merak ediliyor.

Orta Sahadaki Tempo Sorunu ve Ozan Tufan

ozan tufan

İngiliz ekibinde forma şansı bulmakta zorlanan 26 yaşındaki orta saha, hem kendi kariyeri açısından hemde Fenerbahçe açısından verimsiz bir 6 ay geçirdi. Ozan’ın takımdan ayrılmasıyla birlikte Vitor Pereira döneminde kadro planlaması yapan ve bunun sonucunda orta saha rotasyonunda birçok isim ile sezona başlayan sarı lacivertiler, yanlış kadro mühendisliği sebebiyle hem Süper Lig hemde UEFA Avrupa Ligi’nde beklentilerin altında kalan bir performans ortaya koydu.

Max Meyer Zajc, Luis Gustavo, Miguel Crespo, Mert Hakan Yandaş ve Jose Sosa ile orta saha rotasyonunu oluşturan Sarı lacivertliler, Pereira döneminde orta alanı savunmakta zorlanırken, oyunun temposunu artırabilecek bir orta saha oyuncusunun eksikliğini oldukça hissetti.

Pereira ile 3-4-3 sisteminde oynamaya çalışıldı ve orta alanı paylaşan iki orta sahanın çoğu maçta verimsiz kaldığını gördük. Bunun sebebi ise birbirine benzer oyuncularla bu rotasyonun oluşturulması ve Ozan’ın yokluğunda oyunun iki yönünü oynayabilecek bir orta sahanın olmayışıydı ve bu sebeple Fenerbahçe’nin aradığı oyuncu profili aslında Ozan Tufandı. Pereira ile 3-4-3 sistemine geçiş yapıldı ancak Ozan takımdan gönderildi bu da kadro mühendisliğinin olmadığının kanıtıydı.

Ozan Tufan Farklılık Yaratır

Pereira sonrası dönemde ise orta saha üçlendi ancak hücum hattının savunma yardımını taşıyacak orta sahanın olmayışı ve hangi formasyonda olursa olsun  Fenerbahçe, bu sezon o bölgede tempolu, dikine oynayabilen, şut özelliğine sahip ve dripling yapabilen bir oyuncuya sahip olmadığı için birçok maçta orta sahalarından hem savunma hemde hücum katkısı alamadı. Bu yüzden Süper Lig standartlarına göre tempolu oyunuyla fark yaratan Ozan Tufan, sezonun ikinci yarısında Fenerbahçe’nin orta alandaki temel problemlerine çözüm getirecek bir oyuncu. İsmail Kartal’da orta alandaki bu problemi gördü ki Ozan’ı geri çağırdı.

Ziraat Türkiye Kupası son 16 turu maçında Kayserispor’a karşı ilk 11 başladı ve ilk yarıda Fenerbahçe’nin rakibine orta sahada üstünlük kurmasının en büyük sebebi Ozandı. Mücadeleci oyun yapısı ve temposuyla orta sahaya yeni bir soluk getiren Ozan, başarılı driplingleriyle hızlı atak başlattığı anlar oldu. Sezon başından bu yana Fenerbahçe’nin orta sahasında,  merkezden hücum katkısı yapan, dripling yeteneği ile adam eksilten, uzaktan şutlarla rakip kaleyi tehdit eden ve en önemlisi temposu yoktu bu yüzden Ozan’ın gelişi orta sahada en azından farklılık yaratmaya devam edecek gibi görünüyor. Ozan Tufan sezonu Fenerbahçe’de tamamlayacak ancak Watford’un Premier Lig’de kalması halinde oyuncuyu geri alma hakkına sahip. Dünya Kupası Elemelerinde yer almak isteyen Milli oyuncu ligin 2.yarısında kısa sürede yükselişe geçerse Fenerbahçe, elindeki tek tempolu orta saha oyuncusunu da kaybetmiş olucak.