Ozan Tufan’ın Watford Performansı

Kariyerinde ilk defa Avrupa’da oynama şansı bulan 26 yaşındaki milli futbolcu Ozan Tufan, Yaz transfer döneminde İngiltere Premier Lig ekiplerinden Watford’a kiralık olarak katılmıştı. Premier Lig temposunu kaldırmakta zorlanan ve fazla kiloları sebebiyle ilk 11’de şans bulamayan Ozan, ocak ayı transfer döneminde Fenerbahçe’ye geri dönse de İngiliz ekibinin ligde kalması halinde satın alma opsiyonu bulunuyor.

Watford’da 3 kulvarda toplam 9 karşılaşmaya çıkan Ozan Tufan’ın İngiltere macerası…

Ozan Tufan Watford Formasıyla 9 Maça Çıktı

Ozan Tufan Watford formasıyla Premier Lig’de 7 maçta süre aldı. 4 kez ilk 11’de şans bulan Milli futbolcu, 3 kez oyuna sonradan dahil oldu ve 335 dakika süre buldu. İngiltere Lig Kupası’nda tek karşılaşamaya çıkan 26 yaşındaki futbolcu, Stoke City karşısında 90 dakika sahada kaldı. FA Cup’ta ise Leicester City karşısında ilk 11 başlayan 26 yaşındaki orta saha, 64 dakika sahada kaldı.

Toplamda 9 karşılaşmada 489 dakika süre alırken, gol veya asist üretemedi. Premier Lig’de 4-2-3-1 düzenindeki ikili orta sahada 4 kez rol alırken, 2 kez de forvet arkası görünümlü merkez orta sahada görev aldı. Lig kupası ve FA Cup’ta ise çift pivotlu orta sahanın merkezinde yer aldı.

Ozan Tufan’ın Stoke City Maçındaki İlk İzlenimler Olumluydu

Lig Kupası 3.turunda Stoke City’e karşı Watford formasıyla ilk maçına çıkan Ozan Tufan, Louza ve Gosling ile birlikte üçlü orta saha kurgusunda görev aldı. Mücadeleci yapısıyla 90 dakika sahada kalmayı başarırken, Watford’un 3-1’lik skorla kupadan elenmesine rağmen sahanın iyi isimlerinden biri oldu ki İngilizlerden geçer notu aldı.

Stoke City karşısında yüzde 80.8 pas isabetiyle oynarken, rakip yarı sahada yüzde 72.2 pas başarısı ve hücum bölgesinde ise yüzde 77’nin üzerinde pas başarı yüzdesi yakaladı. Bu rakam başlangıç için geçerli nottu. 6 kez ikili mücadele kazanan Ozan, 2 hava topu mücadelesinde başarılı oldu.

Ozan Premier Lig Temposuna Ulaşamadı

Premier Lig’in 4.haftasında Wolverhampton maçı kadrosuna ilk kez dahil edilen ancak süre almayan Ozan, Premier Lig’deki ilk maçına 6.haftada Newcastle United karşısında çıktı. 46.dakikada Cleverley’in yerine oyuna giren Milli futbolcu, ikinci yarıda 4 kilit pas denemesinde bulundu ve ikinci yarıda takımın en çok derin pas atan oyuncusuydu.

7.haftada Leeds United karşısına ilk 11’de başlarken, 59 dakika sahada kaldı ve Ozan’ın Premier Lig temposu karşısında zorlandığı bir maç olmuştu. Everton, Arsenal, Leicester City, Brenford ve son olarak West Ham United maçlarında şans bulan Milli futbolcu, tempo eksikliği yaşadı hatta bir açıklamasında “nefeslenmek için topu taca çıkmasını bekliyorum” şeklinde demeç vermişti.  

Watford’un eski teknik direktörü Claudio Ranieri, Ozan’ın yetenekli olduğunu ancak takıma ayak uydurmakta zorlandığını ve formunu üst seviyeye çıkaramadığı için az süre bulduğunu ifade etmişti. Daha fazla süre alması için Premier Lig’in temposuna alışmasını söyleyen Ranieri, Ozan’ı bu konuda eleştirmişti ve Son 3 lig maçında süre alamayan Ozan, devre arasında Fenerbahçe’ye geri döndü.