Ozan Tufan’ın Milli Takım Kariyeri

Türk futbolunun ve Bursaspor altyapısının yetiştirdiği son yıldızlardan birisi olan Ozan Tufan, gösterdikleri ve vaat ettikleriyle birlikte hayal kurdurabilen oyuncular arasında gösteriliyor. 19 yaşında sırtına geçirdiği Milli Takım formasıyla birlikte oldukça dikkat çekici maçlar çıkarmayı başaran Ozan Tufan, kariyerinin tamamında olduğu gibi Ay-Yıldızlı formanın altındayken de çok fazla eleştiriye maruz kaldığı dönemler geçirmişti.

Ozan Formanın Yükünü Bilenlerden

Türkiye’nin son dönemlerde yetiştirdiği en yetenekli ve potansiyelli orta sahalar arasında gösterilen Ozan Tufan, gösterdiği başarılı performans sayesinde 2021/2022 sezonunda Fenerbahçe’den Watford’a transfer olmuştu.

26 yaşındaki orta saha şu sıralar kulübünün de kötü gidişat göstermesiyle takımda eleştirilen oyuncular arasında. Bununla birlikte Ozan’ın en iyi performans gösterdiği dönemde bile kendisini beğendiremeyen şanssız oyuncu tiplerinden birine sahip olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

Bursaspor forması altında gösterdiği başarılı performans sayesinde o dönem Fatih Terim tarafından A Milli Takım’a seçilen Ozan Tufan, Milli Takım kariyerinin ilk maçına İrlanda karşısında oynanan dostluk maçıyla çıkarken, ilk golünü de 2-1 kazanılan ve 14 dakika süre aldığı Danimarka maçının 90+4’üncü dakikasında atarak çifte sevinç yaşamıştı.

EURO2016’ya kadar oynanan maçların hemen hepsinde forma giyen ve forma giydiği maçların da yine hemen hepsinde 90 dakika saha kalan Ozan için ilk büyük Milli Takım turnuvası olan EURO2016 ise hiç ama hiç iyi geçmemişti. Hırvatistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti ile oynanan maçlardan sadece Çek Cumhuriyeti’ni 2-0 mağlup eden Türkiye’de takımının galibiyet gollerinden birini atan Ozan, Hırvatistan maçında Modric’in uzaktan vurduğu top esnasında saçlarını düzelttiği suçlamasıyla baskılanmıştı.

Yaşadığı sakatlıklar dışında Milli Takım formasını sırtına geçirdikten sonra kadroya alınmadığı tek dönem Eylül 2018 ve Mart 2019 arası oynanan maçlar olan Ozan Tufan, 2020 senesinde oynanan Uluslar Ligi maçında Sırbistan karşısında kaptanlık bandını koluna takarak bir gururu daha yaşamıştı.

Milli Takımla sahaya çıktığı 65 maçta 9 gol ve 2 asistlik katkı sunmayı başaran Ozan Tufan, kulüp kariyerinde de olduğu gibi hem zirveyi hem de dibi görmek zorunda kaldı.

BBC’nin Ozan Tufan Dönüyor İddiası

Ozan Tufan bu sene Watford’ın yolunu tutarak İngiltere hayalini gerçekleştirdi ancak oradaki durumu henüz tam olarak iyi sayılabilecek düzeyde değil.

26 yaşındaki Milli oyuncu, geçtiğimiz haftalarda oynanan ve 4-1 mağlup olunan West Ham United maçında ilk 11’de başlamıştı. Bu maçta kötü performans gösterdiği düşünüldüğünden ciddi eleştirilere maruz kalan Ozan Tufan’ın İngiltere’de top oynamaya müsait bir oyuncu olmadığına dair ifadeler kullanılmıştı.

Dünya’nın ve İngiltere’nin en önde gelen basın kuruluşlarından BBC de Ozan Tufan’ın performansının Watford tarafından beğenilmediğini ve bu nedenle oyuncunun eğer mümkünse Fenerbahçe’ye geri gönderileceği veya satın alma opsiyonunu kullanmayacağını iddia etti.