Premier Lig Düşme Hattı

İngiltere Premier Lig’de 37 hafta geride kaldı ve son hafta öncesinde düşme hattı içerisinde yer alan takımlardan biri hala belirsiz. Leicester City, Leeds United ve Everton’dan biri, son hafta oynanacak olan maçların ardından 2022 – 2023 futbol sezonunda veda etmiş olacak İngiltere Premier Lig’e.

Premier

Premier Lig Son Haftaya Giriyor

20 takımdan oluşan İngiltere Premier Lig 28 hafta üzerinden oynanıyor ve geçen hafta oynanan maçların ardından hafta arasında da 4 takımın eksik maçlarını oynamaları ile birlikte ligde artık 37 hafta geride kaldı ve son haftaya girilecek. Şampiyon ve lig ikincisi belli. Üçüncülük yarışı son haftaya taşınsa da ilk 6 sıra da belli. Sadece 3. Manchester United mı olacak yoksa Newcastle United mı olacak onu son haftanın tamamlanması ile birlikte öğreneceğiz. Yine ligde 7.lik yarışı da son hafta Aston Villa, Tottenham ve Brendfort arasında devam edecek. Ligde 7. olmak şu sebepten önemli; Premier Lig’de 7. sırayı alan takım da Uefa Avrupa Konferans Ligi’ne katılabiliyor. Yine ligin gol kralı da belli. Erling Haaland attığı 36 golle son haftaya rakipsiz olarak giriyor.

Tüm bunların yanında son hafta İngiltere Premier Lig’de yaşanacak olan asıl büyük heyecan ligde kalma mücadelesi olacak. Her sene üç takımın bir alt lige düştüğü Premier Lig’de ilk düşen takım Southampton oldu. Ancak son haftaya girilirken hem 19. sıradaki Leeds United’ın hem de 18. sıradaki Leicester City‘nin ligde kalma şansları sürüyor.17. Sırada ise Everton var ve bu üç takımdan ikisi önümüzdeki haftanın maçlarının tamamlanması ile birlikte küme düşecek, sadece bir takım Premier Lig’de gelecek sezonda da yer alacak.

Everton, Leeds United, Leicester City

Ligdeki mevcut durumda en avantajlı olan takım Everton. 33 puanla 17. sırada yer alan takım Leeds United ve Leicester City’nin 2 puan önünde yer alıyor. Son hafta üç takım da puan kaybederse Everton ligde kalıyor, dahası Everton yenilse bile diğer iki takımdan herhangi biri galip gelemezse yine Everton ligde kalıyor. Üstelik düşme adayı 3 takım arasından son 5 maçta en fazla puan toplayan takım ve yine tek galibiyeti olan takım Everton. Everton takımı son hafta, ligdeki son 3 maçını da kaybeden ama düşme ihtimali olmayan Borunemouth’u konuk edecek.

Son hafta West Ham United’ı konuk edecek olan Leicester City’nin kazanmaktan başka çaresi yok ama bu da yeterli değil. Aynı zamanda Everton’un da galip gelmemesi gerekiyor Leicester City’nin ligde kalması için.

Ligde kalma konusunda en az şansa sahip olan takım ise hiç şüphesiz ki Leeds United. Son hafta sahasında Tottenham’ı konuk edecek olan takım hem diğer rakiplerine kıyasla daha zorlu bir maça çıkacak hem de galip gelse bile yetmeyecek.