Premier Lig Şampiyonluk Yarışı

Dünya Kupası nedeniyle pek çok büyük Avrupa Ligi devre arasına girdi, İngiltere Premier Lig de elbette ki bu liglerden biri. 20 takımdan oluşan ve normal şartlar altında 19. haftada tatile girmesi gereken lig, Dünya Kupası sebebiyle 15. haftanın sonunda devre arasına girdi ve bu süre 1.5 ay kadar devam edecek. Bu sene Dünya Kupası’nın Katar gibi yazın futbol oynamanın imkansız olduğu bir ülkede 2022 Dünya Kupası mecburen kış ayına alındı. Aslında başlarda maçların klimalı statlarda yazın oynanabileceği fikri ortaya atılmış, sonrasında ise seyirci etkisiyle bunun mümkün olmayacağına kanaat getirilerek Dünya Kupası pek de alışık olmadığımız şekilde kış aylarına alındı ve Avrupa’nın pek çok ligi buna göre takvimlerini ayarladı. İşte bu sebeple Premier Lig de 15. hafta sonunda devre arasında girdi bu sene.

Premier Lig Sürprizleri

20 takımlı olan ve 38 hafta üzerinden oynanacak olan ligde 15 hafta yani, ligin neredeyse yarısı geride kaldı. En büyük iki şampiyonluk adayı Manchester City, devreye ikinci sırada girerken bir diğer büyük aday Liverpool ise daha da gerilerde kaldı ve ilk devreyi 6. sırada tamamladı. Ligin iki büyük sürprizi ise üçüncü sırada yer alan Newcastle United ve elbette ilk devreyi zirvede tamamlayan Arsenal takımları oldu. Otoritelere göre Newcastle United’ın sezon sonuna kadar ilk 5 içerisinde kalması zor ancak Arsenal’in bu yılki en büyük Premier Lig şampiyonluk adayı olduğu söyleniyor artık. Hatta Manchester City menajeri Pep Guardiola bile en büyük şampiyonluk adayı olarak Arsenal takımını göstermişti.

Arsenal, ilk 15 hafta sonunda en yakın rakibi Manchester City’e 5 puan fark atmayı başardı. Bir maçı eksik olan Arsenal takımı, çıktığı 14 maçta 12 galibiyet 1 beraberlik ve 1 yenilgi alırken yine kendisi gibi bir maçı eksik olan Manchester City ise 14 maçta 10 galibiyet ve 2 beraberlikle 32 puan toplayarak lider Arsenal’in 5 puan gerisinde kaldı. Ama Arsenal’den daha büyük bir sürpriz varsa o da şüphesiz ki lig üçüncüsü Newcastle United. Son beş maçının tamamını kazanan takım form olarak da ligin zirvesinde ve belki de bu süreçte böyle bir arayı hiç ama hiç istemezlerdi kendilerine sorulsaydı. 15 maçta 8 galibiyet alan takım bu 8 galibiyetin beşini son beş haftada aldı.

Pep Guardiola

Arsenal Şampiyon Olabilir mi?

Şu an Arsenal’in başında bulunan Mikel Arteta, Pep Guardiola’nın yardımcılığını yaparken Arsenal’den gelen teklifle bu kulübün başına geçmiş ve sancılı geçen bir buçuk sezonun ardından Arsenal sabretmenin meyvelerini toplamaya başlamıştı ama bugün gelinen noktayı Arsenalliler bile beklemiyordu. Yine de şampiyonluğu konuşmak için erken çünkü Premier Lig dünyanın şüphesiz en zor ligi ve Manchester City de dünyanın en güçlü 3 4 takımından biri.