Burnley – Championship Lideri

Championship’te devre arasına girerken ligi lider tamamlayan takım Burnley oldu ki zaten ligin favorilerinden biri olarak görülüyordu Burnley. 2021 22 futbol sezonunda İngiltere Premier Lig’den düşmüştü. 2021 22 futbol sezonunda İngiltere Premier Lig’de 38 maça çıkan takım burada 7 galibiyet, 14 beraberlik 17mağlubiyet aldı ve topladığı 35 puanla ligi 18. sırada tamamlayarak Premier Lig’den Championship’e düştü.38 maçta 34 gol atan kalesinde ise 53 gol görmüştü Ligi 17. sırada yer alan ve kümede kalmayı başaran Leeds United, ligi Burnley takımının 3 puan önünde tamamlamıştı. Ancak Championship’teki performansına bakılınca Burnley takımı Premier Lig’den çok da uzakta kalacakmış gibi görünmüyor.

Burnley Ligi Domine Etmeye Başladı

Championship 24 takımdan oluşan, dolayısıyla da 46 maç üzerinden oynana çok zorlu bir lig. 46 haftalık maratonda 21 hafta yani sezonun neredeyse üçte biri geride kaldı ve lig, pek çok Avrupa futbol ligi gibi Dünya Kupası arasına girdi. Elbette biz futbolseverler Dünya Kupası’nın genelde yazın yapılmasına alışkınız ancak 2022 Dünya Kupası’nın ev sahibinin Katar olması sebebiyle bu sene Dünya Kupası kış aylarına alındı ve pek çok Avrupa ligi de takvimini Dünya Kupası’na göre güncelledi. Aslında Dünya Kupası’nın klimalı statlarla yazın yapılacağı öngörülüyordu fakat pandemi etkisi de düşünülünce bunun sporcu sağlığına olumsuz zararları olacağı gerekçesiyle Dünya Kupası kış aylarına alındı. Championship de takvimini Dünya Kupası’na göre düzenleyen liglerden bir tanesi.

Geride kalan 21 haftada ligin favorileri arasında gösterilen Burnley takımı Championship‘in lideri oldu ve en yakın rakibine de 3 puan fark attı. 21 maçta 11 galibiyet alan takım 8 maçta da berabere kalırken sadece 2 kez mağlup edilebildi. Son beş maçta sadece 1 kez mağlup olan Burnley takımı, Dünya Kupası tatili öncesinde son oynadığı lig maçında da ligin güçlü ekiplerinden Blackburn Rovers‘ı 3 0 gibi net bir skorla geçti. Ayrıca Burnley takımı attığı 40 golle ligin en golcü takımı oldu ve kalesinde 23 gol gördü. Hem topladığı puan hem de attığı golle ligin en iyi takımı olarak gözüken Burnley için ilk 21 haftada ligi domine etti demek yanlış olmayacaktır.

Burnley

Diğer Favoriler de Yükselişte

Championship’te sezon başında tıpkı Burnley gibi favori olarak gösterilen takımlar sezona kötü başlasalar da sonlara doğru toparlandılar ve onlar da zirve yarışına dahil oldular. Özellikle Watford ve Norwich City takımları kağıt üzerinde ligin en değerli kadroları arasında yer alıyordu. Fakat sezon başında bu iki takım da alt sıralardaydı. Son 10 haftada ise çıkışa geçen bu iki takım aslında tatil öncesinde yine bir düşüş yaşadılar. Yine de kadro kaliteleri ile ligin favorileri arasında Watford ve Norwich City takımları.