Premier Lig Sezon Finali

İngiltere Premier Lig, bugün oynanacak olan maçlar sonrasında 2022 – 2023 futbol sezonunu noktalamış olacak. Ligden düşen son iki takım bugünkü maçların ardından belli olacak. Aynı şekilde son maçlar öncesinde Manchester United ve Newcastle United arasındaki 3.lük mücadelesi de devam ediyor ve o mücadele de bugünkü maçların ardından nihayete erecek.

Premier Lig

Premier Lig Son Hafta Maçları

Aston Villa – Brighton: Ligin iki flaş takımını karşı karşıya getiren maçta net bir favori yok. Premier Lig kapanış haftasının en güzel maçlarından biri bu maç.

Brentford – Manchester City: Şampiyon Manchester City bu maça as kadro ile çıkamayacaktır. Hatta muhtemelen imkan olsa bu maçı oynamamayı tercih ederlerdi. Ligi şampiyon bitirmiş olsalar da Pep Guardiola ve takımının önünde iki büyük final daha var. UEFA Şampiyonlar ligi finalinde Inter maçı ve FA Cup finalinde de Manchester United maçı.

Manchester United – Fulham: Manchester United kazanırsa ligi 3. bitirecek ama daha önemlisi puanını 75 yapacak ki bu puan Manchester United’ın son 10 yılda İngiltere Premier Lig’de topladığı en yüksek puan olacak.

Chelsea – Newcastle United: Newcaste United kazansa da muhtemelen ligi 4. bitirecek çünkü 3.lük mücadelesi verdiği M. United bu hafta net favori. Ayrıca Chelsea için de prestij maçı bu. Üç ihtimalli bir maç.

Arsenal – Wolverhampton: Ligi uzun süre lider götüren Arsenal adeta şampiyonluk stresine girmiş ve üst üste kaybettiği puanlar sonrasında da hem liderliği hem de şampiyonluğu adeta hediye etmişti Manchester City’e. Yine de Arsenal için iyi bir sezondu bu sezon. Vedayı seyircisinin önünde yapacak olan Arsenal maçın favorisi.

Southampton – Liverpool: Premier Lig sonuncusu olan ve küme düşmesi zaten kesinleşen Southampton takımı lige ve sezona vedayı Liverpool ile yapacak. Zevkli geçmesi beklenen mücadelenin favorisi elbette ki konuk ekip Liverpool.

Crystal Palace – Nottingham Forest: Orta sıra iki takımın mücadelesinde en olası sonuç beraberlik gibi duruyor.

Düşme Hattı

Düşme hattında aslında çok da büyük bir belirsizlik yok. Everton maçını kazandığı anda Leeds United ve Leicester City kendi maçlarında hangi skorları alırlarsa alsınlar küme düşecekler.

Leicester City – West Ham United: Leicester City bu maçı kazanabilir, muhtemelen kazanacaktır da ama bu galibiyet ligde kalmak için muhtemelen yeterli olmayacak.

Leeds United – Tottenham: Leeds United’ın ligde kalma şansı neredeyse sıfır. Hem bu maçı kazanmaları hem de diğer iki rakiplerinin yenilmesini beklemeleri gerekiyor. İki ihtimal de ayrı ayrı zor olduğu gibi aynı anda gerçekleşmesi gerçekten de büyük bir mucize olur.

Everton – Bournemouth: Everton bu maçın net favorisi zira kazandıkları anda başka hiçbir maça bakmadan ligde kalıyorlar. Kendi saha ve seyircisi önünde bu avantajı kullanacaktır Everton ve Premier Lig’de kalacaktır.