Premier Lig 28 Mayıs Sonuçları

İngiltere Premeir Lig, 28 Mayıs Çarşamba günü oynanan maçlar sonrasında 2022 – 2023 futbol sezonunu sona erdi. Everton ligde kalmayı başarırken Leeds United ve Leicester City küme düştü. Manchester United ve Newcastle United arasındaki 3.lük mücadelesi de nihayete erdi ve Kırmızı Şeytanlar ligi 3. sırada tamamladı.

28 Mayıs

Premier Lig 28 Mayıs Maçları

Aston Villa – Brighton: Ligin iki flaş takımının mücadelesinde gülen taraf ev sahibi Aston Villa oldu. Aston Villa ligi 7. bitirirken konuk ekip Brighton ise ligi 6. sırada tamamladı.

Brentford – Manchester City: Şampiyon M. City, yedek kadrosu ile çıktığı maçı 1 – 0 kaybetti ama Manchester City’nin aklı fikri Uefa Şampiyonlar Ligi finalinde zaten. Bu maç bir angaryaydı onlar için.

Manchester United – Fulham: Manchester United yenik duruma düşse de maçı çevirmeyi bildi ve sahadan 2 – 1 galip ayrıldı. Puan kaybında da ligi 3. bitireceklerdi aslında ama kazanmaları şu yüzden önemliydi; son 10 yılın kendisi için en yüksek puanını topladı Manchester United bu galibiyetle.

Chelsea – Newcastle United: Newcastle son haftaya kadar Manchester United ile 3.lük yarışı verdi ama son hafta Chelsea deplasmanında takıldı. Diğer yandan M. United kazandığı için Newcastle puan kaybetmese de bu maçta yine ligi 4. sırada bitirecekti.

Arsenal – Wolverhampton: Arsenal lig finalini farklı bir skorla yaptı ve rakibi 5 – 0 yenerek taraftarlarına küçük bir teselli vermiş oldu.

Southampton – Liverpool: Liverpool ligin son haftasında yine yaptı yapacağını ve muazzam bir maça imza attı. Ligin bu sezonki en zevkli maçlarından birini izledi futbolseverler bu maçta İki takım da hiç geri adım atmadı ve maç 4 – 4 sona erdi. Liverpool ligi 5. bitirdi. Southampton ise lig sonuncusu olsa da muhteşem bir maçla veda etti Premier Lig’e.

Crystal Palace – Nottingham Forest: Son haftaya düşme korkusu olmadan giren iki takımın mücadelesi için öngörülen sonuç beraberlikti ve maç da karşılıklı birer golle 1 – 1 sona erdi.

Everton Ligde Kaldı

Leicester City – West Ham United: Leicester City maçını kazanıp Everton maçından gelecek haberi beklemeye başladı ama o beklenen haber gelmeyince Leicester City de Premier Lig’e veda etti 28 Mayıs maçları sonunda.

Leeds United – Tottenham: Ligde kalma umutlarını mucizelere bırakan Leeds United bu maçı kazansa da zaten yine küme düşecekti ancak Tottenham takımı Leeds United’a umutlanma fırsatı bile tanımadı. Maçı 4 – 1 kazanan Tottenham ligi beklentilerin altında 8. olarak bitirdi.

Everton – Bournemouth: Everton zaten son haftaya en avantajlı giren takımdı. Maçını kazanmayı başaran Everton diğer maçların skorlarına bakmak zorunda kalmadan Premier Lig’e tutunurken diğer yandan da Leeds United ve Leicester City’nin ipini çekmiş oldu.