Premier Lig’de Alt Taraf Çok Karışık

İngiltere Premier Lig bu sene Arsenal ve Manchester City arasındaki şampiyonluk mücadelesi kadar düşme hattındaki mücadele ile de oldukça ilgi çekiyor. 20 takımdan oluşan ligde her sene 3 takım küme düşüyor. 28 maçlık uzun maratonun sonunda dünyanın bu en prestijli ligine veda etmemek için tam 9 takım arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor bu sene.

Premier

Premier Lig’de Son 10 Hafta

Bazı takımların birer maçı eksik olsa da İngiltere Premier Lig’de 28 hafta geride kaldı ve ligin bitmesi için 10 maç daha oynayacak her takım. Maçı eksik olan takımların ise 11 maçları var önünde. Ligin zirve mücadelesi artık çok net. 10 maçı kalan Arsenal 69 puanla ligin lideri durumunda, ikinci sırada ise bir maçı eksik olarak Arsenal’in tam 8 puan gerisindeki Manchester City var. Lig üçüncüsü Manchester United ile Arsenal arasında tam 19 puan fark olması ligin zirvesi konusunda en azından şampiyonluk yarışı özelinde her şeyi netleştiriyor. Elbette Manchester United’ın Arsenal’e kıyasla 2 maçı eksik ama bunları kazansa bile son 10 haftaya Arsenal 13 puan farkla girecek ki bu da 4 maç kaybedip Manchester United’ın tüm maçlarını kazanması halinde bile Arsenal‘in şampiyon olması demek. Ve Arsenal şimdiye kadar 28 maçta sadece 3 kez kaybetti.

Premier Lig’in zirvesi ne kadar netse düşme hattı da bir o kadar karışık bu ligde. Ligin son sırasında olan takım Southampton. Southampton 28 maç sonunda 23 puan topladı. Normalde ligin bitmesine 10 hafta kaldığında lig sonuncusu için düşmenin en büyük adayı denir normal olarak. Ancak bu sene Premier Lig’de alt sıralardaki takımlar birbirlerine o kadar yakın puanlara sahipler ki lig sonuncusu Southampton ile 12. sırada yer alan Crystal Palace arasında sadece 4 puan fark var.

West Ham 18. Ama…

Alt sıralara dair karmaşayı West Ham üzerinden vereceğimiz bir örnekle de açıklayabiliriz. 20 takımlı ligde 3 takımın küme düştüğü nazara alındığında 18. 19. ve 20 sıradaki takımlar küme düşecek. Şu anda ligin 18. sırasında West Ham takımı var. 24 puanla 18. sırada yer alan takımın oynadığı maç sayısı ise 26. Şu an 18. sırada olan takım eksik iki maçının sadece 1 tanesini bile kazansa ligde 14. sıraya yükselmiş olacak.

Everton ligde şu anda 15. sırada bulunuyor. 28 maç sonunda 26 puana sahip olan takım, altındaki tüm takımlardan -Southampton hariç- fazla maça çıkmış durumda. Dolayısıyla bugün 15. sırada olan Everton, altındaki rakiplerinin eksik maçlarını kazanması halinde kendisini 19. sırada bulabilir.

Premier Lig’de alt sıralar işte böylesine karışık ve bu karışıklık beraberinde müthiş bir mücadele ve seyir zevki de vadediyor futbolseverlere.