Uefa Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final Eşleşmeleri

Avupa’nın 1 numaralı kupası olan Uefa Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final eşleşmeleri belli oldu, iki favori yine birbiri ile eşleşti. Benzer şey daha önce son 16 turunda da olmuş ve hatta bu eşleşmeler üzerine bazı tartışmalar da dönmüştü. Yıllardır Uefa Şampiyonlar Ligi’nde sezon başındaki favorilerin turnuva boyunca son 16 ve çeyrek finalde birbirlerine rakip olmadıkları dolayısı ile de kuraların önceden ayarlandığı iddiaları vardı. Bu sene öyle eşleşmelere tanık olduk ki bu iddiaların önü kesildi ancak bu kez de bazı futbolseverler keşke gerçekten kuralar ayarlansaydı da favoriler devam etseydi serzenişini dile getirdiler.

Sezon başında kupanın 5 büyük favorisi vardı; Liverpool, Real Madrid, Paris Saint Germain, Bayern Münih ve Manchester City isimleri sayılıyordu. Bu 5 takım da gruptan çıkmayı başardı ancak son 16 turunda bu 5 takımdan 4 tanesi birbirlerine rakip oldular. Real Madrid, Liverpool’u adeta sahadan silerek adını çeyrek finale yazdırırken Bayern Münih de Paris Saint Germain karşısında hiç zorlanmadı ve çeyrek finale kaldı. Sezon başında kupanın favorisi olarak gösterilen 5 takımdan 2 tanesi böylelikle çeyrek final bile göremeden kupaya veda etmiş oldu.

Çeyrek Final Maçları

Benfica – Inter: Denk güçlerin eşleşmesi olarak yorumlanıyor çeyrek finaldeki bu mücadele. İki takımın da yarı final şansı eşit görülmek ile birlikte iki takımın da şanslı olduğu düşünülüyor zira bu turda Manchester City, Bayern Münih ve Real Madrid’den kaçabilmek, dahası Mnachester City ve Bayern Münih’ten birinin çeyrek finalde kupaya veda edecek olması bu turu geçecek takıma final yolunu da açmış oluyor bir anlamda. Net bir favori yok eşleşmede.

Milan – Napoli: İki İtalyan takımının eşleşmesinde favori olarak görülen takım Napoli. Serie A’da şampiyonluğa koşan Napoli bu sene Avrupa’nın en formda takımı olarak gösteriliyor ve yarı finale de isimlerini yazdıracaklarına kesin gözle bakılıyor.

Real Madrid – Chelsea: Real Madrid zaten bu turnuvanın her zaman doğal favorisi olan bir takım. Chelsea ise bu sene ligde yokları oynuyor ve onların buraya kadar gelmeleri bile mucize sayılır. Ama Real Madrid karşısında şanstan çok daha fazlasına ihtiyaçları var. Real Madrid yarı finale adını yazdıracaktır.

çeyrek final

Favoriler Birbiri İle Eşleşti

Tıpkı son 16 turunda olduğu gibi çeyrek final mücadelesinde de kupanın 2 favorisi birbirine rakip oldu. Bu da demek oluyor ki sezon başında kupanın 5 büyük favorisi olarak gösterilen takımlardan 3 tanesi yarı final bile göremeden turnuvaya veda etmiş olacak.

Manchester City – Bayern Münih: Kupanın iki büyük favorisi birbirlerine rakip oldular çeyrek final turunda. Tur tamamen ortada olmakla birlikte tur atlayan takım eğer Real Madrid ile yarı finalde eşleşmezse kesin finale çıkar deniliyor. Ve finale çıkarken de önemli bir rakip daha çeyrek finalde elenmiş olacağından kupayı kazanma şansı artmış olacak. İki takım için de final niteliğinde bir eşleşme bu.