Şampiyonlar Ligi Grupları Belli Oldu

Avrupa’nın kulüpler bazındaki bir numaralı kupası olan Uefa Şampiyonlar Ligi grupları dün çekilen kuralarla belli oldu. Türk takımı Galatasaray’ın da yer aldığı kura çekiminde Galatasaray takımı ölüm grubu olarak adlandırılan iki gruptan birine düşerken aynı grupta İngiliz temsilcisi Manchester United da yer aldı. Yine bir diğer İngiliz takımı olan Newcastle United da diğer zorlu grup olan F grubuna düştü.

Şampiyonlar Ligi grupları

Galatasaray Ölüm Grubunda!

Geçen sezon Manchester City’nin mutlu sona ulaştığı UEFA Şampiyonlar Ligi’nin 2024 finali, 1 Haziran’da İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wembley Stadı’nda oynanacak.

Uefa, bu sene bir format değişikliğine gitti ve 1. torbayı tamamen şampiyonlardan oluşturdu. Bu da 2. torbada da çok güçlü takımlar yer almasına neden oldu ve bu sebeple gruplar eskiye kıyasla daha zorlu hale geldi. Bu format değişikliği sonucunda ölüm grubu diye tabir edilen 2 çok zorlu grup ortaya çıktı ve temsilcimiz Galatasaray da bu gruplardan biri olan A grubuna düşerek Bayern Münih, Manchester United ve Kopenhag’ın rakibi oldu.

Galatasaray Başkanı Dursun Aydın Özbek, Şampiyonlar Ligi grupları belli olduktan sonra kısa bir açıklama yaptı ve “Ben önümüzdeki maçlarda Galatasaray’ın kendine yakışır şekilde Türkiye’yi temsil edeceğinden ve en güzel sonuçları alacağından eminim. Hem Galatasaray hem Türkiye’ye bu kura hayırlı olsun. Taraftarlarımızı, 50 bin kişiyi Rams Stadyumumuza bekliyorum. Hayal ettiğim gruplardan bir tanesi çıktı.” dedi.

Şampiyonlar Ligi grupları arasında tartışmasız şekilde en zorlu gruplardan biri olan A grubu Galatasaray kadar Manchester Untied ve Kopenhag için de zor bir grup elbette. Bu iki takım da 4. torbadan Galatasaray geldiği için oldukça mutsuzlar. Manchester United taraftarı Bayern Münih’in grubu lider bitireceği ve 2.lik için de Galatasaray ile takımlarının çekişme içerisine gireceği görüşünde.

Şampiyonlar Ligi Grupları

A Grubu: Bayern Münih (Almanya), Manchester United (İngiltere), Kopenhag (Danimarka), Galatasaray

B Grubu: Sevilla (İspanya), Arsenal (İngiltere), PSV Eindhoven (Hollanda), Lens (Fransa)

C Grubu: Napoli (İtalya), Real Madrid (İspanya), Braga (Portekiz), Union Berlin (Almanya)

D Grubu: Benfica (Portekiz), Inter (İtalya), Salzburg (Avusturya), Real Sociedad (İspanya)

E Grubu: Feyenoord (Hollanda), Atletico Madrid (İspanya), Lazio (İtalya), Celtic (İskoçya)

F Grubu: Paris Saint-Germain (Fransa), Borussia Dortmund (Almanya), Milan (İtalya), Newcastle United (İngiltere)

G Grubu: Manchester City (İngiltere), Leipzig (Almanya), Kızılyıldız (Sırbistan), Young Boys (İsviçre)

H Grubu: Barcelona (İspanya), Porto (Portekiz), Shakhtar Donetsk (Ukrayna), Royal Antwerp (Belçika)

Temsilcimiz Galatasaray ilk maçı kendi sahasında Kopenhag ile oynayıp sonra İngiltere deplasmanında Manchester Untied’ın konuğu olacak. Grubunun 3. maçında İstanbul Rams Park’ta Bayern Münih’i ağırlayacak olan Galatasaray 4. maç için ise Almanya’ya gidecek. Sonrasında içeride Manchester Untied ile oynayacak olan sarı kırmızılı temsilcimiz bu zorlu grubu Kopenhag deplasmanı ile bitirecek.