Yunus Akgün Leicester City’ye Transfer Oldu

Galatasaray’ın genç kanat oyuncusu Yunus Akgün, İngiltere Championship ekiplerinden Leicester City’ye sezon sonuna kadar kiralandı. Kiralık sözleşmesinde Leicester City’nin oyuncuyu satın alma opsiyonu bulunduğu da açıklanırken bu opsiyon belirli şartların gerçekleşmesi halinde ise zorunlu olacak. Galatasaray’dan KAP’a Yunus Akgün için şu bildirim yapıldı;

Profesyonel Futbolcumuz Yunus Akgün’ün 2023-2024 sezonu için şarta bağlı zorunlu satın alma opsiyonu ile geçici transferi konusunda Leicester City Football Club Limited ile anlaşmaya varılmıştır.

Yapılan anlaşmaya göre konusunda Leicester City Football Club Limited, şirketimize 500.000 Euro geçici transfer bedeli ödeyecektir. Futbolcunun şarta bağlı transfer bedeli 9.000.000 Euro’dur.

Ayrıca, Leicester City Football Club Limited‘e futbolcunun transferinin gerçekleşmesi ve ileride üçüncü bir kulübe transfer olması durumunda satış bedeli karının %15’i şirketimize ödenecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yunus Akgün Gitmek İstedi

Bu ayrılık Galatasray taraftarı için de şoke edici oldu aslında, hiç kimse böyle bir şey beklemiyordu zira bu sezon Galatasaray üç kulvarda birden mücadele edecek ve muhtemelen de ön eleme maçları da dahil edildiğinde 50’den fazla maça çıkacak toplamda sarı kırmızılı takım. Bu yoğun maç temposu karşısında geniş bir kadro kurdu Galatasaray ve bir oyuncunun eksilmesi belki anlaşılabilir bir durum ama başka bir nüans daha var. Yunus Akgün Türk pasaportlu bir oyuncu vc ayrıca da Galatasaray altyapısından yetişme. Sarı kırmızılı takım bu sezon uefa Şampiyonlar Ligi’ne bildirdiği oyuncu listesinde de Yunus Akgün’ yer vermişti ki Uefa, belli sayıda altyapıdan yetişmiş futbolcu istiyor takımlardan. Bu olmadığında bildirebileceğini oyuncu sayısı azalıyor.

Bu sezon Trendyol Süper Lig ismiyle oynanan ligimizde yine geçen sezonki gibi yabancı oyuncu sınırlaması var. 8 + 3 kuralı gereğince sahadaki 11 futbolcudan 3 tanesi mutlaka Türk olmak zorunda. Yunus Akgün bu alanda da Galatasaray’ın ve Okan Buruk‘un elini rahatlatan bir isimdi. O sebeple bu transfer ilk başta pek anlaşılamadı ama zaman geçtikçe detaylar ortaya çıktı transfere dair. Galatasaray bu sezon sağ kanada hem Tete hem de Hakim Ziaych’ı aldı ki bölgede oynayan Barış Alper Yılmaz da var. Bu sebeple Yunus Akgün, beklediği kadar forma şansı bulamayacağı için yönetimden ayrılma izni istedi. Kendisine gelen teklifi kabul eden genç oyuncu istediği için Galatasaray yönetimi bu transfere izin verdi ve Yunus Akgün Leicester City kadrosuna katıldı.

Yunus Akgün

Montella Önermiş

Galatasaray altyapısından yetişen genç oyuncu futbol kariyerindeki asıl çıkışını kiralık olarak oynadığı Adana Demirspor ile yapmıştı. İki sezon önce İtalyan teknik adam V. Montella önderliğinde Adana Demirspor’da muazzam bir performans gösteren oyuncu sezonun yıldızlarından biri olmayı başarmıştı. İddialara göre Leciester City’nin Yunus Akgün’ü transfer etmesinde de Montella etkili oldu. İtalyan teknik adam, İngiliz kulübünün teknik heyetindeki arkadaşlarına Yunus’u tavsiye etti ve bu tavsiye sonrasında İngiliz kulübü harekete geçerek transferi sonuçlandırdı.