Tiago Çukur Ozan Tufan’ın Yanına Gidiyor

Milli oyuncumuz Ozan Tufan’ın formasını terlettiği İngiltere Premier League takımlarından Watford, Tiago Çukur ile tekrar buluşuyor.

İngiltere Premier League’de Ocak sonrası dönemde sarı siyahlı formayı giyecek olan Tiago Çukur, Claudio Ranieri’den forma şansı bekleyen isimler arasına katılacak.

Bu sezon İngiltere Premier League’de oynadığı 18 maçta, 13 mağlubiyet 1 beraberlik ve 4 galibiyet alabilen Watford, küme düşme adayları arasında sayılıyor.

Son 5 maçında tek puan bile alamayan takımda Claudio Ranieri’nin geleceği de ayrı bir tartışma konusu olarak gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Bu keşmekeşin içinde forma şansı bulmaya çalışan ve İtalyan teknik direktör tarafından hazır olmamakla itham edilen Ozan Tufan, artık takımda bir milli oyuncuya da ağabeylik yapmak durumunda kalacak.

Zira Tiago Çukur, Türkiye Ümit Milli Futbol Takımı’nın da önemli oyuncuları arasında yer alıyor.

Tiago Çukur Kimdir

30 Kasım 2002 doğumlu Tiago Çukur, geçtiğimiz aylarda 20. Yaşına ayak bastı. Hollanda doğumlu olan Tiago, Türk bir aileden geliyor.

Kariyerine ilk olarak Hollanda PSCK takımında başlayıp altyapı eğitimini burada alan Tiago Çukur, daha sonra AVV Zeeburgia altyapı takımına geçmişti.

Tiago Çukur için asıl eşik atlama 2012 yılında onun Feyenoord altyapı gözlemcileri tarafından keşfedilmesiyle gerçekleşti. Türk asıllı Hollandalı futbolcuyu bedelsiz olarak kadroya katan Feyenoord, Tiago’nun altyapı eğitimini 4 yıl daha burada sürdürmesini sağladı.

2016 yılında Feyenoord altyapısından AZ Alkmaar altyapısına katıldı. 2 sezon burada eğitimini sürdürdü. 2018 yılına gelindiğinde ise AZ Alkmaar U17 takımına katıldı. U17 Eredivisie’de 15 maçta attığı 6 golle dikkat çekti.

Burada 1 sene forma giydikten sonra 2019’da 17 yaşındayken AZ Alkmaar U19’a yükseldi.

AZ Alkmaar U19, 2020’de onun yolları ayırdı ve genç oyuncuyla sözleşme yenilememeye karar verdi. Bunun üzerine İngiltere Premier League takımlarından Watford’un gözlemci ağına takılan Tiago Çukur, İngiltere’nin yolunu tuttu.

Watford U23’e katılan oyuncumuz, 5 ay sonrasında League One ekiplerinden Doncaster Rovers’a kiralandı ve burada aradığı şansı buldu.

Doncaster Rovers’ta 21 maçta 962 dakika forma giyen ümit milli futbolcu, sadece 1 gol katkısı verebilince burada da tutunamadı.

Doncaster Rovers’tan Watford’a

tiago çukur

Doncaster Rovers, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kulübün, 19 yaşındaki Türk forvetin kiralık sözleşmesini sona erdirme seçeneğini değerlendirdiğini belirterek oyuncunun Watford’a döneceğini doğruladı.

Watford’un İngiltere Premier League’de can çekişen durumu göz önüne alındığında açıkçası Tiago Çukur’un A takımda kadroya dahi girebileceği düşünülmüyor. Şansını Watford U23’te göstermeye çalışacak olan ümit milli yıldız için bu son şans olabilir.

Zira kariyerinde ondan beklenen ışığı bir türlü yansıtamayan Taiago’nun Watford ile olan sözleşmesi Temmuz 2022’de sona eriyor.

Kulübün her ne kadar 1 yıl sözleşme uzatma hakkı olsa da bunu kullanıp kullanmaması tamamen Tiago’nun performansına bağlı. Oyuncu beklentileri aşamazsa, bu yaz döneminde kulüpsüz kalabilir.