Acun Ilıcalı Nerede Yanlış Yaptı?

Hull City AFC kendisi adına çok inişli çıkışlı bir 2022 yılı geçirdi, peki bu inişli çıkışlı grafikte kulübün patronu Acun Ilıcalı ne kadar etkili oldu? Acun Ilcıalı, 2021 22 futbol sezonunun sonlarına doğru Championship’te kümede kalma mücadelesi veren Hull City AFC takımını satın aldı. Takımı satın aldıktan sonra da takımın başına Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan Shota Arveladze’yi getirdi. Bu hamlenin ardından Hull City AFC, üst üste aldığı puanlarla düşme hattından kurtuldu ve 2022 23 futbol sezonunda da Championship’te yer almayı başardı.

acun ılıcalı

Hedef Premier Lig Dedi Ama…

Acun Ilıcalı 2022 23 futbol sezonu öncesinde takımın Championship‘te şampiyonluk mücadelesi vereceğini iddia etmemiş, sadece bir gün takımının Premier Lig’de olmasını umut ettiğini, bunu hedeflediğini söylemişti. Ancak Hull City AFC, Shota Arveladze önderliğinde 2022 23 futbol sezonuna harika bir başlangıç yaptı ve kendisini ilk 4 hafta sonunda bir anda Championship’te zirve mücadelesinin içerisinde buldu. İşte bu dönemde belki de Acun Ilıcalı en büyük hatasını yaparak takımın hedefinin Premier Lig olduğunu açık açık dile getirdi. Aslında Hull City AFC’nin Premier Lig mücadelesi verebilecek kalitede bir kadrosu vardı ancak kesinlikle böyle bir tecrübesi yoktu ve ilk dört haftadaki performansın etkisiyle söylenen bu söylem takımı ciddi baskı altına aldı ve sonrasında üst üste puan kayıpları geldi.

Premier Lig hiç tartışmasız şekilde dünyanın en prestijli en zor ligi. Bu lige yükselmek için iyi kadro kadar ciddi bir tecrübe de gerekiyor ve Hull City AFC’de kesinlikle bu tecrübe yok. Acun Ilıcalı’nın bu sözleri sonrasında kötü gidiş başladı takımda ve dahası sadece bir sezon öncesinde düşme korkusunu iliklerine kadar yaşayan takım, üst üste gelen mağlubiyetler sonrasında da tüm özgüvenini yitirdi.

Liam Rosenior

Acun Ilıcalı Hoca Tercihinde Yanıldı

Kötü gidişin ardından teknik adam Shota Arveladze ile yolalr ayrıldı ancak yerine bir isim bulunamadı ki bu da Acun Ilıcalı’nın ilk devre boyunca en büyük ikinci hatası olarak göze çarpmakta. Shopta Arveladze sornasında uzun süre teknik adam arayan Hull City AFC, do dönemde yardımcı hocası Andy Dawson ile maçlara çıktı ve iyi sonuçlar aldı. Tıpkı sezon başında olduğu gibi bu dönemde de iyi sonuçların büyüsüne kapılan Acun Ilıcalı Andy Dawson ile devam kararı aldı ama kısa süre sonra buı kararın da çok isabetli olmadığı ortaya çıktı ve Hull City AFC sezonun ilk devresinde ikinci defa hoca değişikliğine giderek genç teknik adam Liam Rosenior‘u takımın başına getirdi.

Bu değişikliğin nasıl sonuçları olacağını görmek için biraz beklemek ve genç teknik adama zaman tanımak gerekiyor. Acun Ilıcalı’nın zeki bir işadamı olduğu göz önüne alındığında onun da hatalarından dersler çıkaracağını ve gelecekte çok daha iyi bir kulüp patronu olacağını düşünmek iyimserlik değil realist bir tavır olur kanımızca.