Andy Dawson İle Değişim Rüzgarları

Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Hull City takımı sezon başındaki haline kıyasla bu sıralar büyük bir değişimin içerisinden geçiyor. Teknik direktör Shota Aveladze ile yolları ayırdıktan sonra takımın emanet edildiği yardımcı hoca Andy Dawson formatı, oyun anlayışını tamamen değiştiriyor. Pek çok oyuncunun görevi ve saha iyi pozisyonu da yine Andy Dawson’ın takımında, eskiye kıyasla bambaşka olacak gibi görünüyor.

Andy Dawson

Andy Dawson Üçlü Savunmadan Vazgeçti

Shota Arveladze Hull City’nin başına 2021 22 sezonunun sonlarına doğru gelmişti, o sırada düşme hattında olan takımı alıp ligde tutmayı da başarmıştı Gürcü teknik adam. Takımın başına geldiğinde 4 2 3 1 ile sahaya çıkan Shota Arveladze üst üste iyi skorlar alarak takımın acil puana ihtiyacı olduğu bir dönemde bu puanları takıma kazandırmış ve sezon sonunda da takımı ligde tutmayı başarmıştı. Bu sezonun başında Acun Ilıcalı özellikle de Türkiye pazarından pek çok transfere imza attı Shota Arveladze için. Bu transferler eşliğinde ve yine 4 2 3 1 formasyonu ile lige giren Shota Arveladze aldığı başarılı sonuçlarla övgüleri topladı. Ne var ki bu yaz güneşi çok kısa sürdü ve 4. haftadan itibaren Hull City takımının önlenemez düşüşü başladı. Bu düşüş sonrasında Shota Arveladze’nint takımdan ayrılacağı dedikoduları artık ayyuka çıkmıştı ki Shota Arveladze son bir hamle olarak formasyonda değişikliğe gitti ve takımı üçlü savunmaya döndürdü. Ne var ki bu değişiklik de fayda etmedi ve Hull City takımı ligin zirvesinden düşme hattına kadar geriledi.

Sonunda Shota Arveladze ile yollar ayrıldı ve 2 hafta kadar süren bir hoca arayışı süreci yaşandı. Hull City bu süreçte hiçbir hoca ile anlaşma sağlayamayınca takımın başına yardımcı teknik adam Andy Dawson geçti. Andy Dawson idareyi eline alır almaz ilk iş olarak üçlü savunmadan vazgeçti ve takımı tıpkı sezon başındaki gibi dörtlü savunma ile 4 2 3 1’e geri döndürdü. Ama Andy Dawson’ın tek yaptığı değişim bu formasyon değişimi değildi. Andy Dawson pek çok oyuncunun da sahadaki konumunu değiştirdi. Örneğin Ozan Tufan, Shota Arveladze zamanında forvet arkası 10 numara pozisyonunda oynuyordu, Andw Dawson milli oyuncumuzu geriye çekti ve 8 numara olarak kullanmaya başladı.

En Büyük Değişiklik Oyun Anlayışında Oldu

Shota Arveladze kanatlarda santrfor orijinli iki oyuncu olan B. Tetteh ve A. Sayyadmanesh’i kıllanıyor, onlara uzun toplar atıp kafa ile indirmelerini bekliyordu. Andy Dawson ise bu anlayışı tamamen değiştirdi ve iki kanada da kanat forvet özellikleri olan adamlar koyarak havadan uzun top ve kontratak yerine set hücumu ve yerden dikine paslarla hızlı geçiş oyunlarını oynatmaya başladı. Bu bağlam da Doğukan Sinik de forma bulmaya başladı. Bu değişimin olumlu olumsuz sonuçlarını konuşmak içinse hala biraz beklememiz gerekiyor.