Chelsea İçin Kayıp Sezon

İngiltere Premier Lig’in köklü kulüplerinden Chelsea 2022 23 futbol sezonunu tarihine kayıp bir sezon olarak yazdırdı denilebilir.

Kimse Şampiyonluk Beklemiyordu Ama…

İngiltere Premier Lig, son sezonlarda Manchester City ve Liverpool arasındaki şampiyonluk yarışlarına sahne oluyordu. Tottenham, Chelsea gibi takımlar da bu ikiliyi arkadan takip ederlerken Manchester United ve Arsenal de eski günlerine dönmenin çabası içerisindeydiler. Dünyanın en prestijli futbol ligi olarak kabul edilen ingiltere Premier Lig, bu sene son yıllardan daha farklı bir görüntü sundu futbolseverlere. Manchester City yine şampiyonluk mücadelesi verirken, şampiyonluk yolunda yarıştığı takım bu kez Liverpool değil de Arsenal oldu. Pep Guardiola’nın eski yardımcısı Mikel Arteta’nın çalıştırdığı Arsenal takımı bu sene beklentilerin çok üzerine çıktı ve haftalardır da Premier Lig liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Manchester United da son yılların kendisi adına en iyi sezonlarından birini yaşamakta.

Son yıllarda genelde ilk 4 dışında kalan Manchester United ve Arsenal’im bu sene ilk 3’te yer almaları sonrasında elbette ki oralarda olmaya alışık bazı takımlar da altlarda kaldı. Her şeyden önce Liverpool bu sene ligde tam anlamı ile dağılmış durumda. Uefa Şmapiyonlar Ligi’nde de Real Madrid karşısında hiçbir varlık gösteremeyen takım son yılların en kötü sezonlarından birini yaşıyor kendisi adına. Ve Premier Lig’de Liverpool durumunda olan bir takım daha var ki o da Chelsea.

Chelsea takımı belki şampiyonluk hedefi ile girmedi sezonu ama kesinlikle ilk 4 hedefi vardı Maviler’in. Alman teknik adam Thomas Tuchel’den beklentiler bir hayli büyüktü ki bu beklentiler arasında şampiyonluk da vardı elbette. Ancak Chelse için 2022 23 futbol sezonu hiç de istenildiği gibi gitmedi yine de Maviler hoca dğeişikliği konusunda çok aceleci davrandılar ve Uefa Şampiyonlar Ligi’ndeki kötü bir sonucun ardından Thomas Tuchel ile yolları ayırdı Chelsea ve Graham Potter’i takımın başına getirdi. Graham Potter başarılı bir kariyere sahip olsa da kriyerinde tek bir Uefa Şampiyonlar Ligi maçına bile çıkmamış bir hocaydı. Buna rağmen Graham Pooter takımı Uefa Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale çıkarmayı başardı. Çeyrek finalde ise Chelsea takımı ile eşleşti Chelsea ve bu eşleşmenin favorisi net olarak Real Madrid ki Real Madrid zaten Uefa Şampiyonlar Ligi’nin de en büyük favorisi.

Chelsea

Chelsea Ligde Kayıp

Graham Potter, takımını belki Uefa Şampiyonalr Ligi’nde çeyrek finale çıkarmayı başardı ama Premier Lig‘de ise berbat bir performans ortaya koydu genç teknik adam. Chelsea takımı üst üste mağlubiyetler alıp galibiyeti adeta unuturken sıralamada da alt sıralara geriledi. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final maçları öncesinde Chelsea takımının yeniden bir hoca değişikliğine gitmesi beklenmiyor ama bu performans ile Graham Potter’ın Chelsea kariyeri de pek uzun soluklu olmayacak gibi görünüyor.