Danimarka Duvarı: Peter Schmeichel

Kimine göre tüm zamanların en iyilerinden biri kimine göre ise tartışmasız şekilde en iyisi; kalecilerin kralı lakaplı Danimarka duvarı, bir Manchester United efsanesi; Peter Schmeichel.

Peter Schmeichel

Peter Schmeichel Efsanesi

8 Kasım 1963’te Gladsaxe, Danimarka’da, futbol tarihine adını altın harflerle yazdıracak bir kahraman doğdu. Bugün bizlerin Peter Schmeichel olarak bildiği o efsane kaleciye doğduğunda Peter Bolesław adı verildi. Schmeichel, henüz çocukken de kaleci olma hayallerini kuran biriydi. Her gün evlerinin yakınındaki parkta, arkadaşlarıyla top oynarken herkes topun peşinden koşa ise kaleye geçmeyi seçerdi. Daha o yaşlarda bile yaşıtlarının çok ötesinde reflekslere sahip olduğu anlatılır yaşayan efsanenin.

Genç yaşta yeteneğiyle öne çıkan Schmeichel, profesyonel kariyerine ülkesi takımlarından Hvidovre IF kulübünde adım attı. Ardından adını duyuracağı Brondby IF‘e transfer oldu ve burada kendi efsanesini inşa etmeye başladı. Ama tabii onu asıl efsane yapan yılları İngiliz devi Manchester United ile geçirdiği zamanlar oldu. 1991 yılında İngiltere’nin dev kulübü Manchester United’ın efsane menajeri Sir Alex Ferguson bu sarı devin yeteneğine hayran kaldı ve onu kadrosuna katmak için ellerinden geleni yaptı. O dönem 750 bin avro ücretle Manchester United kadrosuna katıldı Danimarkalı file bekçisi.

Manchester United formasıyla geçirdiği sekiz sezon boyunca, Schmeichel, adeta bir kaleci efsanesine dönüştü. O dönemler için pek de alışık olunmayan bir top tekniğine sahip olan Peter Schmeichel günümüzde oyunun kurulumuna katılan kalecilerin ilk temsilcisiydi belki de. Tabii onu özel yapan sadece alışılmamış bu oyun tarzı değildi. Olağanüstü refleksleri ve kaledeki liderliği, onu sıradan bir kaleci olmaktan çıkarıp, bir kahramana dönüştürdü adeta. Uzun boyu ve güçlü ayakları ile çok yükseğe sıçrayabilmesinin de etkisi ile hem en imkansız topları çıkarıyor hem de ce sahasında mutlak bir hava hakimiyeti kuruyordu.

Bir Kaleci Olarak Her Şeyi Kazandı

Premier Lig şampiyonlukları, FA Cup zaferleri ve unutulmaz bir UEFA Şampiyonlar Ligi zaferi… Peter Schmeichel bir futbolcunun bir kulüp takımı ile yaşamayı hayal edeceği hemen hemen her şeyi yaşadı Manchester United forması ile. 1999 yılında gerçekleşen UEFA Şampiyonlar Ligi finali, Schmeichel’ın kariyerindeki en parlak anlardan biriydi. Manchester United, Bayern Münih ile karşılaştı ve uzatmalarda geriye düştü. Ancak o gece inanılmaz kurtarışları, liderliği ve soğukkanlılığıyla takımını ayakta tuttu Danimarkalı kaleci. Ardından, Manchester United’ın unutulmaz bir geri dönüşle futbol tarihinin en özel şampiyonluklarından birini yaşadı. Uzatma dakikalarında atılan iki golle kupa bir anda Alman takımının ellerinden İngiliz kulübüne geçti.

Bu müthiş zaferin ardından 36 yaşındaki kaleci Sporting Lisbon’a transfer olarak o dönem herkesi şaşırttı. Sonrasında Premier Lig’e tekrar dönen kaleci ilerlemiş yaşına rağmen tecrübesi ile Aston Villa ve Manchester City takımlarına katkı sağlayıp futbolu noktaladı. Bir kaleci olsa da Aston Villa ve Manchester United formaları ile birer kafa golü atan kaleci ayrıca Danimarka milli forması ile de Belçika’ya bir penaltı golü atmıştır.