Frank Lampard: Komutan

İngiliz futbolunun gelmiş geçmiş en büyük orta sahalarından biri olan Frank Lampard artık kariyerine hoca olarak devam ediyor. Ancak efsane oyuncunun teknik direktörlük kariyeri pek de başarılı değil.

Frank Lampard

Teknik Adamlık Kariyeri

Futbolu bıraktıktan sonra öncelikle Chelsea takımında yardımcı hocalık yaparak teknik adamlık kariyerine Frank Lampard. Sonrasında ise Derby takımı ile ilk teknik adamlık deneyimini yaşadı İngiliz futbol adamı. Derby sonrasında ise efsanesi olduğu Chelsea takımının başına geçti. Kimilerine göre bu erken bir tarihti, kimileri ise ona biraz sitemliydi zira kendisi Chelsea’den ayrılıp futbol kariyerinin son döneminde Amerika’ya gitmiş olsa da sonrasında kiralık olarak bile olsa Manchester City forması giymek için geri dönmüştü İngiltere Premier Lig’e.

Frank Lampard’ın Chelsea kariyerinin başarılı geçtiğini söylemek zor. 2019 – 2020 futbol sezonunda geldiği Chelsea takımında bir buçuk yıl kalabildi Frank Lampard ve bu süreçte de 1.75 puan ortalaması yakaladı. Futbolculuk dönemi kupalarla dolu olsa da 45 yaşındaki teknik adam, hocalık kariyerinde henüz herhangi bir kupa kazanmayı başaramadı. Chelsea’den ayrıldıktan sonra ise Everton takımının başına geçti İngiliz futbol adamı ancak burada da başarılı olduğunu söylemek zor şimdilik.

Hoca olarak 4 3 3 dizilimle bir hücum futbolunu benimseyen Frank Lampard’ın takımları buna rağmen pek de başarılı olamadılar hücumda. Bir senedir Everton’ın başında olan İngiliz futbol adamının koltuğunun sallantıda olduğu söylenmekte. Dürüst olmak gerekirse şimdilik kötü bir teknik direktör portresi çiziyor Frank Lampard fakat buna rağmen İngiltere’de çok saygı duyulan ve aslında kolay da iş bulabilen bir teknik adam kendisi, çünkü çok görkemli bir futbolculuk kariyerine sahip İngiliz futbol adamı. Aynı zamanda oyunculuğu döneminde liderlik özellikleri ile de ön plana çıkan Lampard, pek çok büyük kaptana da kaptanlık yapmış bir isim hem Chelsea’de hem de İngiltere A Milli Futbol Takımı’nda.

Futbolcu Frank Lampard

Hocalık kariyeri ne kadar vasat ise futbolculuk kariyeri de tam aksine bir o kadar görkemliydi Frank Lampard’ın. 20 Haziran 1978 Londra doğumlu oyuncu futbola West Ham United takımında başladı. West Ham, lig tarihindeki en iyi sıralama derecesini Lampard’ın formunun zirve yaptığı dönemde yaşadı ve sonrasında da Lampard, 2001 yılında Chelsea takımına transfer oldu.

Chelsea kariyerini cümlelere sığdırmak zor aslında Lampard’ın. İngiltere Premier Lig’de kazanılabilecek bütün yerel turnuvaları kazanmış bir isim olan Frank Lampard ayrıca Chelsea takımı ile Uefa Avrupa Ligi ve Uefa Şampiyonlar Ligi şampiyonlukları da yaşamayı başardı. 2005 yılında ise İngiltere’de yılın futbolcusu seçildi Frank Lampard.

İngiltere milli takım formasını da 100’den fazla kez giyen oyuncu 29 gol kaydetti bu forma ile. Kendisi aynı zamanda İngiltere tarihinde milli formayı en çok giyen ilk 10 isim arasında yer almaktadır.