Favoriler Zirveyi Ele Aldı

Championship’te haftalar geçtikçe lig de, sıralama da şekillenmeye başladı ve 17. hafta sonunda favoriler zirveyi ele geçirmeyi başardı. 23 takımın olduğu ve 46 hafta boyunca devam edecek olan Premier Lig’e sürme mücadelesinin verildiği Championship’te 17 hafta, geride kalan hafta sonu oynanan maçlarla tamamlandı. Gerçi her ne kadar 17 hafta geçmiş olsa da bazı takımların hala 1 maçı eksik. Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü nedeniyle bazı maçlar iptal olmuştu ve hala maçlarını tamamlayamayan takımlar mevcut. Bu eksik maçlar zirve mücadelesinde de etkili aslında çünkü şu an ligin lideri her ne kadar Burnley olsa da Burnley’in 2 puan gerisinde ve 2. sıradaki bulunan Queen Park Rangers’ın bir maçı eksik. Yine ligde 4. sırada yer alan Swensea takımının da önündeki Blackburn Rovers ile arasında 3 puan, yani bir maçlık fark var ve Swensea takımının da 1 maçı eksik.

favoriler

Favoriler İlk Dört Sırayı Aldı

Türk futbolseverlerin Hull City AFC sebebiyle yakından takip ettiği bir lig olan Championship’te kağıt üzerinde ligin favorileri arasında sayılan takımlar Blackburn Rovers, Burnley, Queen Park Rangers, Swensea, Norwich City gibi Premier Lig tecrübesine sahip ve bütçe olarak da ligin en pahalı kadrolarına sahip takımlardı. Ne var ki pek çok ligde olduğu gibi bu ligde de favoriler sezona o kadar iyi girmemişlerdi. Hatta Hull City AFC sezonun ilk üç dört haftasında ligde liderlik mücadelesi veriyordu mesela ve hatta o dönemlerde Hull City AFC kulübünün sahibi Acun Ilıcalı Premier Lig’i hedeflediklerini dile getirmişti. Ancak 5. haftadan sonra takımlar yavaş yavaş formlarını yakalarken Hull City AFC‘de üst üste maçlar kaybetmeye başladı ve sonuç olarak 5. haftada Premier Lig hayali kuran takım 10. haftanın sonunda artık düşme hattına gerilemişti. Zaten devam eden süreçte de Hull City AFC, teknik adam Shota Arveladze ile yolları ayırdı ve takımın başına yardımcı hoca Andy Dawson’u getirdi. Bu sırada ise favoriler formlarını yakalayarak ligin üst sıralarına doğru yükselmeye başladılar ve 15. haftadan sonra ise Championship’in liderlik mücadelesinde artık sadece sezon öncesi favoriler kaldı.

Hull City AFC Toparlandı

Yeni teknik adam Andy Dawson ile çıktığı 5 maçtan 3’ünü kazanmayı başaran Hull City AFC ise artık liderlik mücadelesinin çok uzağında olsa da Shota Arveladze dönemindeki gibi de düşme hattında da değil. Yine de gerçekçi olmak gerekirse şu an Premier Lig, Hull City AFC için sadece bir hayal. Ancak Hull City’nin son haftalardaki çıkışı da kendisi için, takımdaki oyuncuların tecrübe kazanması için oldukça önemli zira bu takım geçen sene neredeyse Championship’ten düşecekti. Önümüzdeki haftalarda bizi Premier Lig’e yükselme yolunca çok zevkli ve mücadele dolu karşılaşmalar bekliyor.