Şampiyonlar Ligi D Grubu Arap Saçına Döndü

UEFA Şampiyonlar Ligi grup maçlarında 5. hafta geride kaldı ve pek çok grupta üst tura çıkacak takımlar belli oldu. Ama Tottenham’ın yer aldığı D grubunda son maçlar öncesinde henüz hiçbir şey belli değil. Grup lideri Tottenham’ın 6. maç sonunda gruptan çıkamama ihtimali varken, grupta son sırada yer alan Olimpik Marsilya ise UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu’nu lider tamamlayabilme şansına sahip. Ayrıca grubun dört takımının da gruptan çıkma dahası her birinin grubu lider tamamlama ihtimali hala devam ediyor.

Tottenham İyi Başlamıştı

2022 23 futbol sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarındaki ilk maçında sahasında Olimpik Marsilya’yı konuk eden Tottenham, ilk yarısı 0 0 biten maçın ikinci yarısının hemen başında rakibinin 10 kişi kalmasını iyi değerlendirmiş ve maçı 2 0 kazanarak Uefa Şampiyonlar Ligi serüvenine 3 puanla merhaba demişti. Grubunun ikinci maçında Portekiz deplasmanına giden ve Sporting Lizbon’a konuk olan Tottenham, bu maçta grubundaki ilk ve tek mağlubiyetini alarak maçı 2 0 kaybetmişti. Oynadığı 2 maç sonunda 3 puan toplayan takım, 3. maçta bu kez Almanya’da E. Frankfurt deplasmanına gitti. Bu maçı 0 0 tamamlayarak hanesine bir puan daha yazdıran Tottenham bu maçın rövanşında, 2 Ekim tarihinde İngiltere‘de oynanan maçta E. Frankfurt’u 3 2 ile geçip puanını 7’ye çıkartırken grubunda da liderliği eline almayı başardı.

Bu hafta oynanan grubun beşinci maçlarında ise Tottenham takımı Portekiz temsilcisi S. Lizbon’u kendi sahasında konuk ederken Olimpik Marsilya ise E. Frankfurt deplasmanına gitti. Bu maçlar öncesinde Tottenham 7 puana lider, Olimpik Marsilya 6 puanla ikinci, S. Lizbon yine 6 puanla üçüncü ve Alman temsilcisi E. Frankfurt ise 4 puanla grubun son sırasındaydı. Son maçlarda Olimpik Marsilya deplasmanda Alman temsilcisi E. Frankfurt’a mağlup olup Tottenham da kendi sahasında S. Lizbon ile 1 1 berabere kalınca grubun 6. maçı öncesinde her şey tabiri caizse Arap saçına dönmüş oldu. Grubun 6 haftası dört takım için de final niteliğinde olacak.

Şampiyonlar Ligi

Kazananlar Şampiyonar Ligi Üst Turuna Yükselecekler

Grubun son maçlarında Olimpik Marsilya kendi sahasında İngiliz temsilcisi Tottenham takımını, Sporting Lizbon da yine kendi sahasında E. Frankfurt’u konuk edecek. Bu iki maçta da galip gelen takımlar diğer maçın skoruna bakmaksızın UEFA Şampiyonlar Ligi’nde bir üst tura çıkmış olacaklar. Fakat buradaki problem maçlardan birinin beraberlikle bitmesi durumunda ortaya çıkacak ve dahası hangi maçın berabere bittiği de yine üst tura çıkan takımın belirlenmesinde etkili olacak. Uzun süredir Uefa Şampiyonlar Ligi’nde böylesine karışık bir durum yaşanmamıştı. Bu sebeple bu grup, son maçlar öncesinde turnuvanın en dikkat çeken grubu haline geldi ve çeşitli ülkelerdeki yayıncı kuruluşların hepsi bu gruba ve grubun son maçlarına odaklandı.