Fenerbahçe’nin Plansızlığı ve Ozan Tufan

En son 2013/2014 sezonunda Süper Lig, 2012/2013 sezonunda Türkiye Kupası zaferi yaşayabilen Fenerbahçe, 2021/2022 sezonunda Süper Lig’e erken havlu attıktan sonra Türkiye Kupası’ndan da elendi ve üst üste 8’inci sezonunu da kupasız kapattı. Bu durum çok büyük umutlarla seçildikten sonra büyük bir hayal kırıklığı yaratan Başkan Ali Koç’a öfkeyi de arttırırken, takımın çok kötü ve plansız yönetildiğini de tekrar gözler önüne serdi. Bu plansızlığın taraftar nezdindeki en net tezahürü ise sezon başında karga tulumba takımdan gönderilen Ozan Tufan’ın devre arasında tekrar takıma dönmesi oldu.

Fenerbahçe’nin Gidişatı

Türk futbol tarihinin en büyük hayal kırıklıkları sıralansa Ali Koç Yönetimi kesinlikle kendisine en üst sıralarda yer bulur. Aziz Yıldırım yönetiminden sonra çok büyük umutlarla gelen Ali Koç, Aziz Yıldırım dönemine dair eleştirdiği her şeyi kendisi de yaptı ve takım Koç yönetiminde futbol branşında tam olarak dibe vurdu.

Sayısız teknik direktör değişikliği, birçoğu zerre kadar olumlu etki yaratamayan oyuncu transferleri, yönetimsel sıkıntılar, sportif başarısızlıklar ve daha fazlası Ali Koç’un başkanlık ömrünü kısaltmaya devam ediyor.

Geçen sezonun neredeyse son 5 haftasına kadar zirve yarışına giremeyen Fenerbahçe, Beşiktaş’ın kötü gidişatı ve Galatasaray’ın sendelemesiyle yarışa ortak olmuştu. Takımın Sivasspor karşısında aldığı yenilgi şampiyonluğun da kaçmasına neden oldu ancak Ali Koç bu durumu çok farklı bir pencereden değerlendirdi. Koç sanki takım sezon başından beri favoriymiş de son hafta şampiyonluk elden gitmiş gibi bir tavra girince bu durumun sorumlularını da takımdan göndereceğini direkt olarak açıkladı. Caner Erkin, Gökhan Gönül gibi sahada mücadele edenler ile Emre Belözoğlu, Selçuk Şahin ve Volkan Demirel gibi yönetim katında bulunanlar takımdan gönderildi. Bu “temizleme operasyonu” zincirinin son halkası da Ozan Tufan oldu.

Fenerbahçe’ye imza attığı günden beri tartışmalı bir oyuncu olan Ozan, kariyerinin en iyi sezonunu geçirdiği 2020/2021 sezonunda istenilmeyen adamlardan birisi olarak gösterildi. Yaz transfer sezonunun son günlerinde Watford’a gönderilen Ozan’ın gönderilme şartları da Koç ile geçen seneler kadar başarısızdı.

Hatalar Silsilesi

İngiltere’nin en köklü kulüplerinden birisi olan Watford, aynı zamanda asansör olarak tabir edilebilecek bir takım. Her sezon küme düşme ve Championship Ligi’nde mücadele etme riski yaşayan takım nitekim 2021/2022 sezonunda da Premier Lig’e yeni yükselmişti.

Böyle bir riske rağmen Fenerbahçe, Ozan’ı şartlı zorunlu satın alma opsiyonlu olarak Watford’a kiralık olarak gönderdi. Bu opsiyonun şartı ise Watford’ın bu sezon kümede kalmasıydı. Ozan Watford’da iyi bir performans gösteremedi ve İngiliz temsilcisinin yaptığı açıklamaya göre erken fesih hakkı kullanılarak Fenerbahçe’ye geri gönderildi.

Ara transfer döneminde sol beke ve gol hattına bir oyuncu eklemesi beklenen Fenerbahçe, ilk yarının tamamında eksikliğini hissettiği Ozan’ı ara transfer döneminde kadrosuna geri kattı. Taraftarlar ise zaten iyi bir performans gösteren oyuncunun neden gönderildiğini de neden geri geldiğini de anlamadılar.

Fenerbahçe, bu sezonki tek gerçekçi hedefi olan Ziraat Türkiye Kupası’nda Kayserispor’a elenerek yine sezona erken havlu atmış oldu. Kupada mücadele etmeye devam eden 8 takımdan Gaziantep FK’yı Erol Bulut, Karagümrük’ü Volkan Demirel yönetiyor. Geçen sezon Fenerbahçe’de görev yapan bu iki ismin dışında Alanyaspor’un teknik direktörü Farioli de teknik direktör olarak tercih edilmedi.

Ali Koç, verdiği tüm hatalı kararlarla birlikte artık çıkmaz sokağa girdi ve nasıl bir hamle yapacak merak konusu.