Graham Potter Kendi Tarihini Yazıyor

İngiltere bugünlerde genç bir teknik adamı konuşuyor ve ismi aslında Türk futbolseverler daha önceden tanıyorlar. Chelsea’nin yeni patronu Graham Potter oldu ve Potter bundan 5 yıl kadar önce bir Avrupa kupası eleme maçında temsilcimiz Galatasaray’a unutulmaz bir sürpriz yaparak takımımızı elemeyi başarmış, o maçtaki taktik hamleleri ile Türk futbolseverlerin takdirini kazanmış hatta Galatasaray ile adı anılmıştı. İşte o Graham Potter bugün dünyanın en büyük liginde dünyanın en yüksek bütçelerinden birinin yönetimini aldı ve Thomas Tuchel’in yerine Chelsea’nin yeni teknik direktörü oldu. Tırnakları ile kazıya kazıya inşa ettiği kariyeriyle Graham Potter tüm futbolseverler için ilham verici bir hikayenin öznesi olmuş durumda.

Graham Potter

Graham Potter Adını Galatasaray İle Duyduk

Yaklaşık 5 yıl kadar önce Galatasaray bir ön eleme maçında İsveç’in adı sanı duyulmamış bir takımı ile eşleşmişti. Igor Tudor yönetimindeki Galatasaray turun favorisi olmakla birlikte oynanacak iki maçın da mutlak favorisi olarak gösteriliyordu. Ancak o dönem İsveç ekibi Östersunds’un başında yer alan Graham Potter’in Galatasaray’a oldukça kötü bir sürprizi vardı. Galatasaray’ı çok iyi analiz eden genç teknik adam, Galatasaray’a doğru düzgün pozisyon bile vermeyen nefis bir savunma yaptırmıştı takımına. İlk maçta Galatasaray’a doğru düzgün pozisyon bile vermeyen Graham Potter’ın takımı Galatasaray’ın zaaflarına da çok çalışmıştı ve bulduğun gollerle ilk maçı 2 0 kazandı. Bu galibiyet, İsveç takımının tarihindeki belki de o ana kadar olan en görkemli Avrupa zaferiydi.

İkinci maçta herkes sarı kırmızılı takımdan fark bekliyordu. Galatasaray’ın ilk maçta rakibini hafife aldığı düşünülüyor bu kez gerekli ciddiyetle sahaya çıkılıp rahat bir galibiyetle tur atlanacağı öngörülüyordu. Oysaki yanılınan nokta ilk maçtaki skorun Galatasaray ile değil Graham Potter ile alakalı olmasıydı. Potter çok iyi bir hocaydı ve takımını maça çok iyi hazırlamıştı. Nitekim oynanan ikinci maçın da 1 1 bitmesiyle artık herkes bu gerçeği kabul etmek zorunda kaldı. Östersunds, iki maçta da Galatasaray’a yenilmemişti. O sezon Avrupa kupalarında başka başarılı maçlar da çıkartan Östersunds performansı ile Potter kendisine İngiltere kapılarını açtı. Önce Swansea takımının başına geçen genç teknik adam oradan da Premier Lig ekibi Brighton’a geçti. Buradaki başarıları sonucunda bugün dünyanın en büyük futbol kulüplerinden biri olan Chelsea takımı ona emanet edildi.

Graham Potter ve Chelsea

Graham Potter’ın Chelsea için tecrübesiz olduğunu düşünenlerin sayısı da bir hayli fazla aslında. İngiliz çalıştırıcının kariyerinde tek bir Şampiyonlar Ligi maçı bile yok mesela. Ancak başarılı olsun ya da olmasın şu ana kadar başardıkları bile masalsı duruyor. Çünkü Chelsea takımından kovulacak bile olsa önce oraya layık bulunması gerekiyordu. Bunu başaran dünyanın sayılı hocalarından biri o ve hikayesi nasıl devam ederse etsin, o çoktan kendi tarihini yazdı.