İngiliz Takımları Avrupa’da Şov Yapıyor

Bu sene Uefa, üç farklı Avrupa Kupası düzenledi ve İngiliz takımları bu üç kupada da yoluna devam ediyor ve üç kupada da çok iddialı bu takımlar. Her üç turnuvada da çeyrek finale gelindi artık yani Avrupa kupalarında mücadele eden takım sayısı 24 şu ana ve bu 24 tane takımdan 5’i İngiliz takımı.

Kabaca bakacak olursak Uefa Şampiyonlar Ligi’nde 3 İtalyan, 2 İngiliz, 1 Portekiz, 1 Alman, 1 İspanyol takımı var çeyrek finalde. Uefa Avrupa Ligi’nde 2 İtalyan, 1 Hollanda, 1 Portekiz, 1 Belçika, 1 Alman, 1 Belçika, 1 İspanyol ve 1 de İngiliz takımı var. Uefa Avrupa Konferans Ligi’nde ise 1 İtalyan ve 1 İngiliz takımı olduğunu da hesaba katarsak 3 Avrupa kupasında çeyrek finale kalan toplam 24 takımdan 6’sı İtalyan, 4’ü ise İngiliz takımı ve diğer hiçbir futbol ülkesi bu sayının yanına yaklaşamadı. Tabii böyle bakınca İtalyanlar daha başarılı gözüküyor ama orada da şöyle bir fark mevcut; İtalyan takımlarından herhangi birisi Uefa Şampiyonlar Ligi ya da Uefa Avrupa Ligi için favori gösterilmiyor, oysaki İngilizler için durum farklı.

İngiliz takımları

Üç Kupada da İngiliz Takımları Favori

Uefa Şampiyonlar Ligi turnuvasında çeyrek finale kalan 8 takımdan 2 tanesi kupanın favorisi olarak görülüyor sezon başından beri. Bunlardan biri İspanyol Real Madrid kulübü, diğeri ise İngiliz Manchester City takımı. Benzer durum Uefa Avrupa Ligi için de söz konusu. Son 8 takım arasında kupanın en büyük favorisi olarak gösterilen takım Manchester United.

Uefa Konferans Ligi’nin de favorisi bir İngiliz takımı. Üstelik de Premier Lig’de düşme hattına yakın bir yerde olduğu halde Avrupa Konferans Ligi’nin favorisi olarak gösteriliyor West Ham United takımı. Aslında sadece bu bile İngiltere Premier Lig ile diğer ligler arasındaki kalite farkının bir göstergesi kabul edilebilir. Yine Premier Lig’de berbat bir sezon geçiren ve bu sene 2 hoca değiştiren Chelsea takımı da Avrupa’nın bir numaralı kupası olan Uefa Şampiyonlar Ligi’nde son 8 takım arasına adını yazdırmayı başardı. Elbette burada akla ilk olarak kura şansı gelebilir ama Chelsea takımı Uefa Şampiyonlar Ligi son 16 turunda Bundesliga’da şampiyonluk mücadelesi veren Borussia Dortmund’u eledi.

Milli Takıma Yansımıyor

İngiliz takımları her ne kadar Avrupa’da bu denli başarılı olsalar da ve İngiltere Premier Lig de Avrupa’nın tartışmasız şekilde en iyi ligi olarak kabul görse de İngiltere Milli Takımı İngiliz kulüplerinin başarısının yanına yaklaşamıyor. Sadece 1 kez Dünya Kupası kazanabildi İngiltere Milli Takımı. 2 defa Dünya Kupası 3. olan takım Avrupa Şampiyonası’nda da sadece 1 kez finale çıkabildi ve turnuvayı da hiç kazanamadı. 2024 Avrupa Şampiyonası Elemelerine iyi başlayan takım deplasmanda İtalya’yı devirmişti.