İngiltere Bu Kez Berabere Kaldı

Katar 2022 Dünya Kupası’nın şimdiye kadarki en gollü maçında İran’ı 6 2 yenerek turnuvaya harika bir başlangıç yapan İngiltere, ikinci maçında berabere kaldı. B grubunda yer alan İngiltere ilk maçların ardından 3 puan ve +4 averajla grubun liderliğini almıştı. İkinci maçında berabere kalarak puanını 4’e çıkartan takım, diğer maçta İran’ın Galler’i yenmesinin ardından 4 puanla son maçlar öncesinde liderliğini sürdürdü. Amerika ise İngiltere karşısında aldığı beraberlikle şansını son maça taşımayı başardı. Üçüncü maçlar sonunda Amerika İran’ı yenebilirse gruptan çıkacak ve duruma göre İngiltere’nin Galler’e mağlup olması durumunda da gruptan lider çıkacak. Tabii Galler maçının mutlak favorisi İngiltere ve İngiltere Galler ile berabere bile kalsa bir süt tura çok büyük ihtimalle grup lideri olarak çıkarken galibiyet durumunda ise İran ABD maçının skorundan bağımsız olarak grup lideri olacak İngilizler.

İngiltere 4 2 3 1 Oynadı

Maça kalede J. Pickford ile çıkan İngilizlerin sağ bekinde K. Trippier, sol bekinde ise Luke Shaw vardı. Orta ikilide J. Stones ve H. Maguire’ye şans veren Gareth Southgate, defansın önünde ise J. Bellingham ve D. Rice’e formayı verdi. Sağ açıkta Arsenal’den B. Saka, sol tarafta ise 10 numaralı forması ile R. Sterling görev yaparken forvet arkasında M. Mount, forvette ise İngilzilerin en büyük gol silahı H. Kane yer aldı.

İran maçında hücum gücüyle büyük beğeni toplamıştı İngilizler. O maçı 6 2 ile kazanan takım pozisyona girmekte hiç zorlanmamıştı ve girdiği pozisyonları da değerlendirmişti. ABD ise turnuva öncesinde hareketli hücum oyuncuları ile futbolseverleri heyecanlandıran bir takımdı. Ama onlar da Galler karşısında beklenen performanstan uzak bir görüntü çizdiler ve berabere kaldılar. Bu maç öncesinde herkes İngilizleri favori görüyordu ki bunda iki takımın da ilk maçlarındaki performansları ana faktördü. Herkes İngilizlerin bu maçı kazanarak iki maç sonunda grubu bitireceğini düşünüyordu ama sahada olanlar herkesi şaşırttı. Maç 0 0 bitse de maçı hak eden taraf kesinlikle ABD takımıydı.

İngiltere

İstatistiklerde ABD Önde

Topla oynama oranında İngiltere ABD karşısında %55’e %45 önde tamamladı maçı. Ayrıca pas sayısı ve isabetli pas yüzdesinde de İngilizler öndeydi ama maçta girilen ten pozisyon sayısında üstün olan takım ABD’ydi. Aslında ABD bu maçta Galler karşısında beklenen şeyi gerçekleştirdi. Hızlı hücumcuları sayesinde İngilizlerin topla oynamasına izin verse de kazandığı toplarla hızlı çıktı ve net pozisyonlar üretti. Maç boyunca İngilizler 8 şut atıp rakip kaleyi sadece 3 kez bulabilirken ABD ise İngiliz kalesini 10 defa yokladı. Yalnız topu üçüncü bölgeye getirirken çok başarılı olan ABD sonuca gitmekte ise bir o kadar başarısızdı ve çerçeveyi sadece 1 kez bulabildi bu ataklarda.