Lionel Messi Tüm Zamanların En İyisi!

Lionel Messi sonunda tüm dünyanın ondan beklediği şeyi gerçekleştirdi ve Arjantin takımı ile bir Dünya Kupası kazanmayı başardı. Dün akşam Türkiye saati ile 18.00’da başlayan maçta Arjantin takımı, 2022 Katar Dünya Kupası final maçında Fransa’yı penaltı atışları sonucunda 4 2 yenmeyi başardı ve tarihinde üçüncü defa bir dünya kupası kazandı.

Arjantin’in 10 numarası, tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilen Lionel Messi ile belki de bireysel kariyerindeki eksik olan tek kupayı, üstelik de kariyerinin son döneminde kazanmayı başardı. Lionel Messi’yi çok büyük ihtimalle bir başka Dünya Kupası’nda daha izleyemeyecek futbolseverler.

Lioenel Messi – Kylian Mbappe Düellosu

Büyük final Arjantin’in etkili oyunu ile başladı. Aslında maç öncesinde daha atak olacak olan tarafım Fransa takımı olacağı öngörülüyordu. Ne var ki Arjantin takımı, Lionel Messi etrafında kenetlenerek büyük bir motivasyonla çıktı sahaya ve ilk dakikalardan itibaren daha atak gözüken taraf oldu. Özellikle de Angel Di Maria sahanın en etkili ismi olarak göze çarptı. Fransa, savunma planını Lionel Messi ile Arjantin orta sahası arasındaki bağlantıyı kesmek üzerine kurunca bir anda Angel Dimari sol tarafta büyük boşlukla buldu. Solden getirdiği bir topta, ilk yarının ortalarında takımına penaltı kazandırdı Angel Di Maria. Penaltıda topun başına geçen Lionel Messi skoru 1 0 yaptı. İlk yarının sonlarında doğru Angel Di Maria bu kez gol atma işini de kendisi halletti ve devreye Arjantin takımı 2 0 önce girdi.

Maçın ikinci yarısının ilk yarım saati Fransa baskı kurmak sitese de net pozisyonlar üretemeden geçti. Son 15 dakikaya girildiğinde artık herkes kupayı 90 dakikanın sonunda Arjantin’in alacağından neredeyse emindi. Fakat bu noktada sahneye Kylian Mbappe çıktı. Önce 80. dakikada kazanılan penaltıda sorumluluktan kaçmayıp topu alan Kylian Mbappe hata yapmadı ve skoru 2 1 ‘e getirdi. Golden bir dakika sonra Kylian Mbappe bir kez daha sahneye çıktı ve güzel bir vuruşla skoru beraberliğe taşıyarak maçın uzamasını sağladı. Bu golle birlikte Dünya Kupası gol krallığı yarışında Kylian Mbappe 7 gole ulaştı ve 6 gollü Messi’nin önüne geçmeyi başardı.

Lionel Messi

Penaltılar Sonucunda Arjantin Güldü

Uzatma dakikalarında iyi olan taraf Fransa olsa da bu kez de Lionel Messi oyunun kaderine etki etti ve golünü atarak hem gol sayısını Mbappe ile eşitledi hem de takımını 3 2 öne geçirdi, fakat KylianMmbappe’nin de söyleyecekleri bitmemişti ve 118. dakikada attığı golle maçı penalştılara götürdü genç yıldız. Bu gol ayrıca Kylian Mbappe’nin 8 golle Dünya Kupası gol kralı olduğunu tescilledi.

Penaltılarda rakibi Fransa’ya 4 2 üstünlük kuran Arjantin 2022 Dünya Kupası‘nın sahibi olurken Lionel Messi eksik parçayı tamamladı ve tüm zamanların en iyi futbolcusu olduğunu bir anlamda artık ispatlamış oldu.