Luton Premier Lig’e Yükseldi

Burnley ve Sheffield Untied’ın ardından İngiltere Championship’ten Premier Lig’e yükselen üçüncü takım play off maçları sonucunda Luton oldu. Luton takımı, play off finalinde Covenrty’i penaltı atışları sonucunda yenmeyi başardı ve 2023 – 2024 sezonunda Premier Lig’de yer almaya hak kazandı.

Luton Town FC

Luton Ligi 3. Bitirmişti

İngiltere Championship bir alt lig olsa da bütçe olarak Avrupa’nın önemli ligleri ile yarışır düzeyde bir lig. Bunun bir sonucu olarak da çekişme ve kalite had safhada bu ligde. İngiltere Premier Lig’e yükselme mücadelesinin verildiği lig 24 takımdan oluşan ve 46 hafta üzerinden oynanan oldukça yıpratıcı ve uzun bir maraton. Bu sezon Acun Ilıcalı’nın takımı olan Hull City AFC sebebi ile Türk futbolseverlerin de yakından takip ettiği bir lig oldu İngiltere Championship. Milli oyuncu Ozan Tufan’ın da formasını giydiği Hull City AFC, sezona çok iyi başlamış ve ilk haftaların ardından ligde zirve mücadelesi içerisinde bulmuştu kendisini.

Ozan Tufan ve arkadaşları için bu sezon özelinde Premier Lig hayali kısa sürse de en azından geçen sezon gibi düşme korkusu yaşamadı ve ligi 15. sırada tamamladı Hull City AFC. Buna karşılık Premier Lig hayallerini sezon boyu devam ettiren mütevazı bir takım vardı Championship‘te.Burnley takımının adeta domine ettiği ve 101 puanla, en yakın rakibini 10 puan önünde şampiyon olup Premier Lig’e ilk çıkan takım olduğu Championship’te lig ikincisi ise 91 puanla Sheffield United oldu. Sheffield Untied da arkasındaki rakibine tam 11 puan fark atmıştı. İlk ikinin haftalar öncesinden belli olduğu ligde Premier Lig’e çıkacak olan üçüncü takım play off maçları sonunda belirlendi. Luton takımı 80 puanla üçüncü olurken Müddlesbrough 75. puanla 4., Coventry 70 puanla 5. ve Sundferland da 69. puanla 6. oalrak play off’a kaldı.

Play off maçları sonucunda Luton ve Coventry takımları finale kaldı. Final maçında 90 dakika 1 – 1 bitip uzatmalarda da eşitlik bozulmayınca penaltı atışlarına geçildi ve penaltılar sonucunda Luton ya da tam adı ile Luton Town FC 6 – 5 galip gelerek bu sezon Premier Lig’e yükselen üçüncü ve son takım oldu. Ligi 5 puan farkla 3. bitiren Luton’un Premier Lig’i zaten hak ettiği konusunda herkes hemfikir İngiltere’de.

Tarihinde İlk Kez

Bu başarı aynı zamanda Luton Town FC tarihi için de bir ilk. 218 bin nüfusa sahip Luton’u Premier Lig’de temsil edecek olan Luton Town FC 1885 yılında kurulan köklü bir kulüp. Maçlarını 10.000 kişilik mütevazı bir stadyumda oynayan takım aynı zamanda önümüzdeki sezon Premier Lig’in en düşük bütçeli takımı olacak. Şimdiden taraflı tarafsız herkesin sempatisini kazanan takımın Premier Lig’e ciddi bir renk katacağı muhakkak. Bakalım peri masalı önümüzdeki sene Premier Lig’de de devam edecek mi yoksa bu tek sezonluk bir Sindirella hikayesi mi olacak…