Manchester United 10 Yıl Sonra Başardı

İngiltere Premier Lig’de sezon sona erdi ve Manchester United sezonu son hafta da galip gelerek 75 puan ile 3. sırada bitirdi. Bu sıralama son 10 yılda elde edilen en iyi ikinci derece ve aynı zamanda toplanan puan bakımından da son 10 yılın yine en iyi ikinci puanıydı İngiliz ekip için.

Manchester United, Erik ten Hag İle Toparlandı

Bir zamanlar İngiltere Premier Lig’de Manchester United fırtınası esiyordu. Ancak efsane teknik adam Sir Alex Ferguson’un emekliliğe ayrılması sonrası Manchester United büyük bir düşüş yaşarken şehrin Mavi renkli takımı Manchester City’nin yükselişine tanık oldu İngiltere futbolu.

Sir Alex Ferguson olmadan geride kalan 10 yılda Manchester City tam 6 kez İngiltere Premier Lig şampiyonu olurken iki kez Chelsea, bir kez Liverpool ve bir kez de Leicester City bu büyük başarıya ulaştı. Manchester United takımı ise bu süreçte sürekli olarak hoca değişiklikleri ve verim alamadığı pahalı transferler geçirdi yıllarını. Eski dünlerine en çok Jose Mourinho döneminde yaklaşan Kırmızı Şeytanlar ertesi sezon yine istikrarsız bir performans sergileyince Portekizli teknik adam ile de devam edemedi yoluna. Bu sezonun başında ise Hollandalı teknik adam Erik ten Hag getirildi takımın başına.

M. United ile ilk sezonunu geride bırakan teknik adam Manchester United ile tüm kulvarlarda tam 62 maça çıkarken bunların 42’sinde galip gelmeyi başardı. 8 beraberlik ve 12 de mağlubiyet alan Hollandalı çalıştırıcı ayrıca il sezonunda İngiltere Lig Kupası’nın kazandı takımı ile. Ligi ise 75 puanla 3. sırada tamamladı.

Sadece Jose Mourinho’nun Gerisinde

M. United takımı efsane teknik adamı Sir Alex Ferguson ile 2012 – 2013 sezonunda son kez birlikte oldu. Sonrasında Sir Alex Ferguson emekliliğe ayrıldı. Bu sezonu 89 puanla Premier Lig şampiyonu olarak tamamlamıştı Manchester United takımı. Sonrasında geçen 10 yılda bir daha hiç şampiyon olamadı Kırmızı Şeytanlar. Geride kalan 10 yılda 9 farklı hoca tarafından çalıştırılan takımın ligde elde edebildiği en iyi derece lig 2.liği oldu.

2017 – 2018 sezonunda Jose Mourinho ve 2020 – 2021 sezonunda Ole Gunnar Solskjaer ile ligi 2. sırada bitiren takım Sir Elex Ferguson sonrasında ligde 75 puanı sadece bir sezonda geçebildi. Jose Mourinho’nun takımı 2. yaptığı sezonda 81 puan toplamıştı İngiliz ekibi. Olan Ole Gunnar Solskjaer ile de 2.lik yaşayan takım o sezon ise 74 puan toplayabilmişti.

M. United ile ilk sezonunu geride bırakan Hollandalı teknik adam Erik ten Hag ilk sezonunda Premier Lig’de 3. olurken 75 puan topladı. Bu puan, son 10 yılda Manchester Untied’ın ligde topladığı en yüksek ikinci puan oldu. Sadece Portekizli teknik adam Jose Mourinho’nun gerisinde kalan Hollandalı çalıştırıcı gelecek adına umut verdi Manchester United taraftarına.