Manchester United Eski Günlerine Dönebilir mi?

Dünyanın her yerinde milyonlarca taraftarı olan Kırmızı Şeytanlar lakaplı Manchester United, uzun süredir maziyi arıyor. Efsane teknik direktörü Sir Alex Ferguson’un emekliliğe ayrılmasının ardından pek çok teknik adamla çalıştı İngiliz ekibi buna rağmen bir türlü onu dünya devi yapan eski başarılarını tekrar yakalayamadı.

Bir Manchester United Efsanesi; Sir Alex Ferguson

Bugün 81 yaşında olan Sir Alex Ferguson tam anlamıyla bir M. United efsanesi. 31 Aralık 1941 İskoçya doğumlu teknik adam 1986 yılında teknik direktör olarak geldiği Manchester United takımında ilk 6 sene şampiyonluk göremedi. Ama o yıllarda günümüzdeki teknik direktör değiştirmek moda değildi ve İngiliz ekibi hocasının arkasında durdu. Bunun karşılığını da fazlasıyla aldı yıllar boyunca. İlk şampiyonluğunu 1912 1993 futbol sezonunda kazanan Sir Alex Ferguson sonrasında bu başarıyı bir sonraki sezonda da tekrarları ve İngiliz ekibi Manchester United’ı, şampiyonluksuz geçen yılların ardından iki sene üst üste şampiyon yaptı.

Bir yıllık aradan sonra 1995 96 ve 1996 97 sezonlarında Manchester United kulübü yine üst üste iki şampiyonluk aldı. Sonrasında emekliliğine kadar Kırmızı Şeytanlar’ı 9 kere daha şampiyon yapan İskoç teknik adam kariyerini noktaladığında geride 13 Premier Lig şampiyonluğu ve daha sayısız pek çok kupa bırakmıştı. Avrupa’nın 1 numaralı kupası UEFA Şampiyonlar Ligi de yine onun zamanında 2 defa kazanıldı Kırmızı Şeytanlar tarafından.

Sir Alex Ferguson sonrasında Manchester United takımı sırasıyla yine bir İskoç olan David Moyes, eski United oyuncusu Ryan Giggs, Hollandalı dünyaca ünlü teknik adam Lousi Van Gaal, Portekizli dünyaca ünlü teknik adama hatta bir dönem dünyanın en iyisi denilen Jose Mourinho, yine eski bir Manchester United futbolcusu olan Ola Gune Solskjaer ve sonrasında M. Carrick, son olarak da geçen sene Alman teknik adam Ralf Rangnick çalıştırdı Kırmızı Şeytanlar’ı. Bu teknik adamlardan hiçbiri bırakın Alex Ferguson’un mirasını koruyup devam ettirmeyi, onun yanına yaklaşamadılar bile. Manchester United, Sir Alex Ferguson sonra tek bir şampiyonluk dahi alamadı.

Alex Ferguson Manchester United

Erik Ten Hag ile Yeni Bir Başlangıç

Manchester United eski güzel günlere dönebilmek umuduyla o günlerin önemli figürlerinden biri olan dünyaca ünlü Portekizli oyuncu Cristiano Ronaldo‘yu yeniden takıma kazandırdı ama ne Ronaldo eski Ronaldo ne de M. United eski M. United’dı. Fakat bu sene Manchester United takımında Hollandalı teknik adama Erik Ten Hag ile birlikte bir kıpırdanma var gerçekten de. Üst üste hayal kırıklığı ile geçen onca sezonun ardından biraz temkinli olmak gerekse de bu sene son yıllara kıyasla gerçekten de daha farklı bir takım var sahada. Ligde şu an 39 puanla 4. sırada olan takım belki şampiyonluk yarışından uzak ama gelecek adına umut veriyor ve yeniden UEFA Şampiyonlar Ligi’ne de dönme ihtimali var.