Türkiye Menşeli Transferler Bekleneni Veremedi

Hull City AFC, sezon başında Türkiye menşeli pek çok oyuncuyu kadrosuna katmıştı. Fenerbahçe’den 3, Antalyaspor’dan 1 ve Yeni Malatya’dan 1 oyuncu sezon başında Acun Ilıcalı tarafından transfer edildi. Bu oyuncular ama performans düşüklüğü ama sakatlık sebebiyle bekleneni veremedi ve hemen hemen hepsi formasını kaybetti.

Türkiye

Acun Ilıcıalı ve Türkiye

2021 22 futbol sezonunun sonuna doğru İngiliz Hull City AFC kulübünü satın alan Türk iş adamı Acun Ilıcalı, düşme hattında yer alan kulübün başına ülkemizde uzun yıllar forma giyen ve sonra hoca olarak da görev yapan, Türkiye ikinci vatanım diyen Gürcü teknik adam Shota Arveladze’yi getirmişti. Düşme hattında yer alan takım bu değişikliğin ardından üst üste aldığı puanlarla ligde kalmayı başardı ve Acun Ilıcalı ile Shota Arveladze tüm Hull City taraftarının sevgilisi oldu. Tabii Türkiye de bu sevgiden nasibini aldı, Hull City AFC tribünlerinde Türkiye bayrakları görünür oldu.

2022 23 futbol sezonunun başında Acun Ilıcalı Türkiye’den tam 5 transfere imza attı. Fenerbahçe takımından Ozan Tufan’ı bonservisi ile alan Acun Ilıcalı, Allahyar Sayyadmanesh ve D. Pelkas’ı da kiralık olarak İngiltere’ye getirdi Acun Ilıcalı. Acun Ilıcalı’nın Türkiye transferleri Fenerbahçe ile sınırlı kalmadı. Yeni Malatya’dan Benjamin Tetteh ve Antalyaspor’dan Doğukan Sinik de sezon başında Acun Ilıcalı’nın transferlerindendi. Teknik direktöründen oyuncularına kadar neredeyse tamamen Trükiye tabanlı hareket etti kulüp patronu ama genel tabloya bakıldığında bu transferler pek de verimli olamadı HullC ity AFC’de.

İlk 11’e Giren Yok

Sezon başında Shota Arveladze bu yeni transferlerin neredeyse tamamını ilk 11’de kullandı. D. Pelkas zaten transfer döneminin sonlarına doğru katıldı takıma. Diğer oyunculardan Doğukan Sinik ise sakatlığı sebebiyle sezon başında forma giyemiyordu. Shota Arveladze 4 2 3 1 formasyonunda forvet arkasındaki üçlüyü Türkiye’den gelen oyuncularla kurdu ve sağ çizgide Benjamin Tetteh, sol çizgide Allahyar Sayyadmanesh yer alırken forvet arkasında ise milli oyuncumuz Ozan Tufan vardı. Sezona bu formasyonla iyi bir başlangıç yapan takım kısa süre sonra düşüşe geçti ve bu düşüşü de sakatlıklar takip etti.

Shota Arveladze, kötü gidişe dur diyemeyince Gürcü çalıştırıcı ile yollar ayrıldı ve takımın başına önce yardımcı hoca Andy Dawson, sonrasında ise takımın şimdiki teknik direktörü Liam Rosenior geçti. Ne Andy Dawson ne de Liam Roseniot Türkiye merkezli bu oyuncuları düzenli olarak kullanmayı seçti. Sezonun ilk yarısında hem Benjamin Tetteh hem de Allahyar Sayyadmanesh sakatlık yaşadılar ve sakatlık dönüşünde de bir daha formayı geri alamadılar. Doğukan Sinik ise devre arasında kiralık olarak eski takımı Antalyaspor’a geri döndü zaten. Sezon başında ilk 11’in değişmezi olan bu oyunculardan şu an bir tek Ozan Tufan hala forma bulabiliyor ki onun da ilk 11^deki yeri garanti demek zor aslında.